درمان های خانگی بولیمیا (پرخوری عصبی) - 15 بهترین درمان خانگی بولیمیا | طب سنتی

ناشر : دانلود آهنگ محلی

درمان های خانگی بولیمیا (پرخوری عصبی) - 15 بهترین درمان خانگی بولیمیا | طب سنتی


تابه‌حال توجه کرده‌اید که یکی از دوستان یا بستگان شما برحسب اتفاق در مورد اضافه شدن وزن خود آگاه باشد، اما بااین‌حال خیلی خوراکی می‌خورد و قادر به مهار تمایلات خود نیست؟

او امکان پذیر است تحت تأثیر یک آشفتگی شدید در خوراکی میل کردن به نام “بولیمیا” (پرخوری عصبی) باشد.

کسانی که از بولیمیا رنج می‌برند غالباً مردمی هستند که نمی‌توانند تمایلات خود به میل کردن خوراکی ی بی‌شمار در مدت کوتاه را کنترل کنند، اما بعد از میل کردن، از روش‌های متفاوت مثل استفراغ کردن برای خلاص شدن از کالری‌های اضافی مصرف می‌کنند.

این آشفتگی، آقایان و خانم ها را به مقدار برابری تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بولیمیا امکان پذیر است در شخصی که خیلی تحت تأثیر تعاریف فرهنگ و رسانه از یک جسم هماهنگ، سالم و دلبرا قرار دارد، ایجاد شود.

شایع‌ترین نشانه ها یک شخص مبتلا به بولیمیا آشفتگی در خوراکی میل کردن، دقت بیش‌ از حد در مورد تناسب‌هیکل یا لاغر بودن، استفاده محرک‌ها و ملیّن‌های خیلی بیشتر برای برانگیختن فعالیت روده و استفراغ کردن درست بعد از خوراکی میل کردن است.

بولیمیا برای جسم زیان آور است و امکان پذیر است منجر به تورم نوع‌ها، پوسیدگی مینای دندان‌ها، ناباروری، افسردگی، یبوست، عدم تعادل الکترولیت‌ها که قادراست کشنده باشد گردد.

اگرچه قابل‌معالجه است و مؤثر بودن معالجه‌های ویژهی برای بولیمیا از جمله روان‌معالجه ای و معالجه دارویی اثبات شده است. بااین‌حال، بولیمیا یک آشفتگی است و نه یک مریضی. درنتیجه، می‌توانید معالجه بولیمیا را در منزل امتحان نمایید.

اگر از بولیمیا رنج می‌برید و در مورد نحوه‌ی معالجه آن کنجکاو هستید، پس این راهنمای شگفت‌انگیز به درد شما خواهد خورد.

همینطور بخوانید: پرخوری عصبی: نشانه ها، شناسایی و معالجه

معالجه های خانگی برای معالجه بولیمیا

آیا بعد از پرخوری در مورد تک‌تک پوندهای وزنتان به‌شدت حساس و آگاه هستید؟

آیا می‌خواهید آن را با روش‌های متفاوت بالا آوردن که سبب درد گلو و دندان، سردردهای شدید، عملکرد ضعیف بدن، اندکی احساس گناه، عصبانیت و افسردگی می‌شوند کنترل نمایید؟

اگر چنین است، پس افزون بر معالجه‌های دارویی می‌توانید چند معالجه خانگی مؤثر برای سلامتی مناسبتر را، کاملاً توسط خودتان موردمصرف قرار دهید.

 1. پروبیوتیک ها

خب، به تازگیً تبلیغات بیشتری در مورد باکتری‌های مناسب و باکتری‌های بد مطرح شده است. امکان پذیر است کنجکاو باشید که بدانید آیا خاصیت ها باکتری‌های مناسب برای تندرستی واقعاً اهمیت این تمام تبلیغات را دارد؟

باکتری‌های مناسب، که با عنوان پروبیوتیک ها نیز شناخته می‌شوند، میکروارگانیسم‌های خیلی ریزی هستند که اعتقاد بر این است که به گوارش یاری می‌کنند.

به جمله ساده‌تر، باکتری‌های مناسب برای تندرستی مناسب هستند و باکتری‌های بد برای تندرستی بد هستند.

باکتری‌های مناسب یا پروبیوتیک ها برای خلاص شدن از نفخ و درد شکم که از نشانه ها شایع بولیمیا هستند، مؤثرگزارش شده‌اند. یک شخص مبتلا به بولیمیا ناخواسته تعداد بیشتری از پروبیوتیک ها را دفع می‌کند، پس در این صورت، استفاده پروبیوتیک ها به گوارش شما یاری خواهد کرد.

ماست یونانی، کفیر، تمپه، میسو و کیمچی شامل میزان بیشتری پروبیوتیک هستند و به‌سادگی در بازار قابل آماده هستند.

 1. آب پرتقال

مرکباتی مثل پرتقال، گریپ‌فروت، لیموشیرین و لیموترش نه‌تنها مزه مناسبی دارند، بلکه خاصیت ها متعددی برای تندرستی دارند.

سالیان سال در نقاط متفاوت دنیا از مرکبات برای اهداف معالجه ای مصرف می‌شده است.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که مرکبات لبریز از متابولیت هایی مثل فلاونوئیدها، آلکالوئیدها، روغن‌های الزامی و لیمونوئیدهایی هستند که به طرق متفاوت برای تندرستی سودمند هستند.

مرکبات، کلسترول بد و فشارخون را کم شدن می‌دهند و همینطور مانع بروز مریضی‌های قلبی عروقی می‌شوند. مردم مبتلا به بولیمیا اکثر بی قرار زیاد شدن وزن خود هستند و یک لیوان آب‌پرتقال هر روزه به‌شتاب به آن‌ها یاری خواهد کرد.

 1. سالمون

گونه‌های ویژهی از ماهی و روغن ماهی به‌عنوان مناسبترین منشا اسیدهای چرب امگا ۳ تلقی می‌شوند.

سالمون لبریز از دو اسید چرب امگا ۳ خیلی باارزش است: DHA و EPA.

خوراکی های پرکالری و چرب، چربی‌های خون به نام تری گلیسریدها را زیاد شدن می‌دهند که برای قلب شما آسیب دارند و می‌توانند منجر به مریضی‌های قلبی عروقی متعددی گردند.

اسیدهای چرب امگا ۳ مقدار چربی خون را پایین آورده و عملکرد خوب و سالم قلبتان را حفظ می‌کنند. سوءغذا در بولیمیا قادراست با سالمون یا ماهی هالیبوت معالجه شود.

برای پخت سالمون، فر را ۶ تا ۱۰ دقیقه با دمای بیشتر گرم نمایید و فیله‌های تازه‌ی سالمون را در آن قرار دهید. یک طرف از فیله‌ی سالمون را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه یا تا وقتی که قهوه‌ای شود کباب نمایید. همین کار را برای طرف دیگر هم تکرار نمایید. اکنون سالمون شما مهیا‌ی سرو است. بر اساس ذائقه می‌توانید آن را با فلفل سیاه و نمک مزه دار نمایید.

 1. یوگا

شخص مبتلا به بولیمیا غالباً مسائل مربوط به تندرستی جسمی و ذهنی را تجربه می‌کند.

اقدامات ویژه برای خارج کردن خوراکی از جمله استفراغ کردن و مصرف‌ی مفرط از ملیّن‌ها، استرس وحشتناکی را به جسم القا می‌کنند.

این فرآیند دفع، اکثر در تنهایی و دور از جمع اتفاق می‌افتد و این منجر به احساس گناه و افسردگی شخص می‌شود.

برای خلاصی کامل از بولیمیا، رهایی از آن هم ازدید جسمی و هم ذهنی ارزش دارد.

یوگا یک راه فوق‌العاده برای تثبیت ایمنی، تمرکز، آرامش ذهنی، عزت‌نفس، تندرستی ذهنی و جسمی است.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که یوگا برای معالجه بولیمیا و همینطور بی‌اشتهایی عصبی سودمند است.

مردمی که یک برنامه‌ی یوگای منظم دارند، مناسبتر تمایلات خود به پرخوری را کنترل می‌کنند و کمتر گرفتار استرس می‌شوند.

یوگا برای انعطاف‌پذیری، تثبیت عضلات و استخوان‌ها، قلب، فشارخون و سیستم عصبی نیز سودمند است.

بعضی از گونه های یوگا می‌توانند در خانه و بدون احتیاج به مربی انجام شوند، اما اگر تازه‌کار هستید، مناسبتر است به عضویت یک کلاس حرفه‌ای یوگا در بیایید.

 1. مدیتیشن و میل کردن آگاهانه

مدیتیشن فرآیندی برای درک مناسبتر از خود، رهایی از استرس، ناکامی و فکرها منفی از طریق القای یک حس مثبت از آگاهی است.

از وقت‌های قدیم تا به امروز و در ادیان متفاوت، از مدیتیشن برای رسیدن به آرامش درونی مصرف شده است.

از طرف دیگر، آگاهی فرآیندی برای مطلع بودن از این است که چه کارهایی انجام می‌دهیم و چرا؟

پژوهش‌های اخیر در این زمینه نشان می‌دهد که دارا بودن آگاهی در خوراکی میل کردن قادراست در کم شدن آشفتگیات خوراکی میل کردن مثل BED سودمند باشد.

اگر از بولیمیا رنج می‌برید، پس امکان پذیر است تمایل ناگهانی به میل کردن خوراکی را تجربه نمایید. انجام مدیتیشن و آگاهی به شما یاری می‌کند تا بر اعمال خودتان کنترل نمایان کرده و آن‌ها را به‌درستی مرتب کردن نمایید.

 1. خودتان را دوست داشته باشید و به خودتان ارزش بدهید.

مطالعات نشان می‌دهند که ۵۶ درصد از خانم ها و ۴۳ درصد از آقایان از جسم خود خشنود نیستند. این عدم خوشنودی وقتی گسترش می‌یابد که شخص جسم خود را با کسی که ظاهراً هماهنگ‌تر از خودش است، مقایسه می‌کند. این حس دارا بودن عیب و نقص، اطمینانبه‌نفس و عزت‌نفس را پایین می‌آورد.

ارزش دادن به خود یک راه مناسب و باارزش برای دستیابی به سلامتی احساسی است. درک ارزش تندرستی جسمی و ذهنی و نادیده گرفتن محرک‌های پرخوری یک راه عالی برای دارا بودن یک ذهن، جسم و روش زندگی سالم است.

به‌جای اینکه به دلیل بدنتان خجالت‌زده باشید، بایست به خودتان بگویید که بی‌کاستی هستید و بایست از هر چیزی که قادراست به تندرستیتان ضرر بزند دوری نمایید.

به‌جمله‌دیگر، درک اینکه شما تنها شخص مسئول برای مواظبت از تندرستیتان هستید یک روش‌ی الزامی برای دستیابی به تندرستی کامل جسمی و احساسی است.

 1. دسته جمعی شوید.

یک شخص مبتلا به بولیمیا هموارهً تمایل دارد فعالیت‌های پاک‌سازی خود مثل استفراغ را در تنهایی، به دور از دوستان، بستگان یا همکاران انجام دهد. درنتیجه مردم مبتلا به بولیمیا احتمالاً کمتر دسته جمعی هستند.

این تنهایی با گذشت وقت عمیق‌تر می‌شود و شکاف بین شخص و جامعه را زیادتر می‌کند، که درنهایت منجر به‌تنهایی، کم شدن عزت‌نفس، و افسردگی می‌شود.

تفاکتور دارا بودن با دوستان و خانواده، در میان گذاشتن مسائلتان با آن‌ها و درخواست پشتیبانی از آن‌ها یک قدم حیاتی و باارزش برای معالجه بولیمیا است.

تندرستی شما برای مردمی که به آن‌ها نزدیک هستید ارزش دارد و حتی اندکی پشتیبانی احساسی از طرف آن‌ها قادراست عادت‌های خوراکی میل کردن شما را به مسیر درست برگرداند.

 1. فعالیت فیزیکی منظم تحت نظارت

افزون بر پرخوری و استفراغ، ورزش بیش‌ازحد نیز یکی از نشانه ها تهدیدکننده‌ی شخص مبتلا به بولیمیا است.

طبق چند مطالعه، زیادتر مردم مبتلا به بولیمیا وزن طبیعی دارند، اما گرفتار آشفتگیی به نام “پرخوری” (Binge Eating) هستند. به دلیل تصویر ذهنی و عزت‌نفس پایین، بعضی از مبتلایان به بولیمیا ورزش بیشتر را راهی برای خلاصی از کالری‌ها می‌دانند.

شکی نیست که ورزش کردن برای ذهن و جسم سودمند است اما ورزش بیش‌ازحد، معایبی نیز به همراه دارد.

کارشناسان بر این باورند که ورزش بیش ‌ازحد قادراست تاثیرات منفی برای تندرستی شما داشته باشد، تاثیراتی مثل ترک میل کردن استخوان، ضرر به مفاصل، التهاب تاندون‌ها و سیکل‌ی نامنظم قاعدگی.

مناسبترین راه‌حل برای این مسئله عضویت در یک باشگاه تحت نظارت یک مربی است.

همینطور بخوانید: افراط در میل کردن کدام غذا مجاز است؟
 1. زردچوبه

شخص مبتلا به بولیمیا به دلیل استفراغ کردن فشار بیشتری به معده و مری خود وارد می‌کند که در صورت تکرار امکان پذیر است سبب التهاب گردد.

زردچوبه قادراست برای فرونشاندن التهاب مورد مصرف قرار گیرد، چون ثابت‌ شده است که یک فاکتور ضدالتهابی و همینطور یک ترمیم‌کننده‌ی مؤثر زخم است.

درعین‌حال یک آنتی‌اکسیدان و ضد سرطان عالی است و فرآیند گوارش را ارتقا می‌دهد.

شیر ولرم را در یک فنجان بریزید و یک قاشق خوراکی خوری زردچوبه به آن اضافه نمایید. مناسب به هم بزنید و بنوشید تا از التهاب مری خلاص شوید.

 1. دانه های رازیانه

دانه‌های رازیانه نه‌تنها به راحتی در بازار موجود هستند بلکه مزه خوراکی را مناسبتر می کنند. به تازگیً، نمایان شده است که دانه‌های رازیانه برای مردمی که رژیم و اضافه‌وزن دارند، یک خوراکی ی معجزه‌آسا است.

مسئله اصلی که یک شخص مبتلا به بولیمیا با آن مواجه است، کنترل تمایل خود به خوراکی در زمان گرسنگی است.

نمایان شده است که دانه‌های رازیانه با پایین آوردن استفاده خوراکی توسط مردم، برای مهار تمایل به خوراکی مؤثر هستند. دانه‌های رازیانه که یک کنترل‌کننده‌ی مناسب اشتها هستند، لبریز از مواد غذایی، فیبر، ویتامین‌ها و فلاونوئید نیز هستند که یاری می‌کنند تا مقدار کلسترول شما کم شدن نمایان کند.

برای مهیا کردن دم‌نوش دانه‌های رازیانه، ۲ تا ۴ قاشق خوراکی خوری دانه‌های رازیانه را در هاون بکوبید. یک فنجان را پر از آب داغ نمایید و دانه‌های له شده را به آن اضافه نموده و به مدت ۱۰ تا ۱۲ دقیقه دم نمایید. آن را از صافی رد نمایید و دم‌نوش شما مهیا است.

 1. حبوبات

اگر به تندرستی و وزنتان ارزش می‌دهید و می‌خواهید به صورت طبیعی وزن کم نمایید، پس اضافه کردن حبوبات به رژیم خوراکی هر روزه‌تان را مددید قرار دهید. حبوبات یک منشا عالی از فیبر، روی، آهن، کلسیم، پروتئین و شامل میزان نسبتاً اندکی چربی هستند.

پختن حبوبات ساده است. فقط بایست یک عهده حبوبات را با ۴ عهده آب به مدت یک شب خیس نمایید. آن را صاف کرده و آبکشی نمایید و به سه عهده آب به یک خوراک‌پز اضافه نمایید.

می‌توانید نمک، زردچوبه یا ادویه‌ها و گیاهان مطلوب دیگری را نیز به آن اضافه نمایید. بعد از یک هم زدن سریع و ملایم، شعله را بیشتر نمایید تا به نقطه‌ی جوش برسد. شعله را کم نمایید و اجازه دهید به مدت ۴۵ دقیقه آهسته بجوشد. تحقیق نمایید که آیا حبوبات به‌راحتی با انگشتان له می‌شوند یا نه. اگر چنین است، پس خوراکی ی حبوبات سالم شما مهیا است.

 1. قبل از نوبت های اصلی سالاد میل کنید.

اگر کنترل اشتها برایتان تقریباً غیرامکان پذیر است، پس میل کردن یک بشقاب سالاد آماده شده از سبزی‌های تازه‌ یک راه عالی برای کم کردن وزن است.

میل کردن سالاد ۱۵ دقیقه قبل از نوبت‌های اصلی مواد غذایی الزامی را در اختیارتان گذاشته و اشتهای شما را نیز کم می‌کند. طبق سلیقه‌ی خودتان می‌توانید سالاد سبزیجات یا سالاد میوه درست نمایید.

 1. دارچین

حتی یک سرانگشت دارچین، مزه بیشتری به خوراکی ی شما می‌دهد. نمایان شده است که دارچین افزون بر مزه تند و تیز خود در کم شدن قند خون، کلسترول خون و تری گلیسریدها مؤثر است و به کارآیی انسولین یاری می‌کند.

یک‌چهارم قاشق چای‌خوری دارچین به نوبت‌های هر روزه‌ی خود اضافه نمایید، و دیگر بی قرار مقدار بالای کلسترول خون خود نباشید.

دم‌نوش دارچین را می‌توان با اضافه کردن یک قاشق چای‌خوری دارچین خشک‌شده به یک قوری محتوی یک فنجان آب داغ مهیا نمود.

به آرامی آب را روی شعله‌ی ملایم به مدت ۳۰ دقیقه بجوشانید. شعله را خاموش نمایید و اجازه دهید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند تا مطمئن شوید تمام عصاره‌ی دارچین به‌مناسبی از چوب آن خارج شده است. دم‌نوش شما مهیا‌ی آشامیدن است.

همینطور بخوانید: چرا پرخوری می کنیم؟
 1. روغن تخم کتان

پژوهش‌های دکتری اخیر نشان می‌دهد که تخم کتان و روغن آن یک منشا عالی از فیبرهای محلول و دارای خصوصیات کاهنده‌ی کلسترول هستند.

استفاده هر روزه‌ی یک قاشق چای‌خوری روغن بذر کتان، قلبتان را سالم و به دور از مریضی نگه می‌دارد و همینطور اشتهای شما را به مقدار قابل‌توجهی کم شدن می‌دهد.

توجه: از استفاده مستقیم تخم کتان پرهیز نمایید، چون امکان پذیر است سبب یبوست یا اسهال شود. مناسبترین راه برای استفاده تخم کتان، استفاده به همراه آب است.

 1. زنجبیل

مصرف زنجبیل برای بولیمیا با خاصیت ها متفاوت تندرستی رابطه دارد.

مردم مبتلا به بولیمیا اکثر با تمایل خود به خوراکی جنگیدن می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد که استفاده زنجبیل در بولیمیا نه‌تنها اشتها را کم شدن می‌دهد، بلکه تأثیر قابل‌توجهی بر شتاب سوزاندن کالری توسط جسم دارد. درنتیجه، این گیاه معجزه‌آسا در زمینه‌ی مدیریت وزن به شما یاری می‌کند.

صرف‌دید از آن، زنجبیل برای معالجه تهوع، درد عضله، کسالت صبحگاهی، بالا بودن قند خون، مریضی‌های قلبی، کلسترول و آلزایمر نیز مصرف می‌شود.

برای تهیه‌ی دم‌نوش زنجبیل، یک فنجان آب را در قوری بجوشانید. یک برش زنجبیل تازه یا پودر زنجبیل به آن اضافه نمایید. بعد از ۵ دقیقه، دو قاشق خوراکی خوری آب‌لیموی تازه به آن اضافه نمایید. به یاری یک صافی آن را در یک فنجان صاف نمایید. اکنون دم‌نوش زنجبیل معطر شما مهیا‌ی آشامیدن است.

بایستها

 • خوراکی های پر از قند و چربی را با خوراکی های سالمی مثل میوه‌ها، سبزی‌ها و گیاهان جانشین نمایید.
 • هر روز میزان بیشتری آب بنوشید تا اشتهای خود را کمتر نمایید.
 • ریسکات بولیمیا برای تندرستی و همینطور خاصیت ها سالم خوراکی میل کردن را هر بار که خوراکی می‌خورید در ذهن داشته باشید.
 • از دوستان و خانواده‌ی خود بخواهید تا در این فرآیند به شما یاری کنند.
 • سعی نمایید به مدت ۲.۵ تا ۳.۵ ساعت در هفته از طریق ورزش ملایم فعالیت داشته باشید.
 • آهسته خوراکی میل کنید.
 • در صورت لزوم از یک کارشناس یا دکتر یاری بگیرید.
 • به خودتان قول بدهید که از دفعه‌ی بعد وقت‌بندی رژیم خود را به‌درستی دنبال می‌نمایید.

نبایستها

 • خودتان را منزوی ننمایید. در غیر این صورت، امکان پذیر است مجدد به سراغ بالا آوردن خوراکی بروید.
 • به خودتان گرسنگی ندهید یا در ورزش بیشتره‌روی ننمایید.
 • از وزن کردن بیشتر خود پرهیز نمایید.
 • حتی اگر خوراکی ی خیلی بیشتری خورده‌اید، باز همتلاش ننمایید تمام‌چیز را بالا بیاورید.

نظر های خودتون را برای دانلود آهنگ محلی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد