انواع پوکی استخوان + راههای درمان آن - همه چیز درمورد پوکی استخوان | طب سنتی

ناشر : دانلود آهنگ محلی

انواع پوکی استخوان + راههای درمان آن - همه چیز درمورد پوکی استخوان | طب سنتی


اول از تمام خبر مناسب این است که پوکی استخوان تقویتی است که اگر به درستی و در وقت خوب شناسایی داده شود قابل جلوگیری و قابل معالجه خواهد بود. با اینحال خبر بدی نیز برایتان داریم.

همواره زیادتر مردم اگاهی و هوشیاری به اندازه برای جلوگیری و معالجه پوکی استخوان را ندارند. زیادتر مردم به ویژه خانم ها بالای ۵۰ سال، از این مریضی رنج می برند، شکل استخوان هایشان تغییر می کند و در بعضی از موارد جان خود را به دلیل چنین تقویتی از دست می دهند. پوکی استخوان به تنهایی سبب ایجاد کمر درد نمی شود. با اینحال چنین تقویتی قادراست ستون فقرات را تضعیف نماید. در حقیقت عدم موفقیتگی استخوان ها اولین علامت اخطار دهنده این مریضی است.

در پوکی استخوان پیشرفته، درد و ناتوانی به سراغ شخص می اید. تمام ما به مناسبی می دانیم که پوکی استخوان یکی از شایع ترین مسائل در میان مردم است. تقریبا ۸ میلیون زن و ۲ میلیون مرد در ایالت متحده آمریکا از این تقویت رنج می برند. دیگر مردم نیز دربرابر ریسک پیشرفت پوکی استخوان قرار دارند. بعضی از آمارهای کلیدی در برگیرنده موارد زیر است:

تقریبا ۱.۵ میلیون نفر از پوکی استخوان و عدم موفقیتگی های دراثر آن رنج می برند. تخمین زده شده است که ۷۰۰۰۰۰ نفر از این مردم عدم موفقیتگی ستون فقرات را تجربه می کنند.

از سن ۵۰ سالگی به بعد، از هر دو خانم یک نفر و از هر چهار مرد یک نفر بعضی از عدم موفقیتگی های وابسته با پوکی استخوان را خواهد داشت.

به طور متوسط ۲۴ درصد از عدم موفقیتگی های لگن مربوط به مردم ۵۰ ساله و بالاتر از آن است.

همانطور که ساوقت جهانی بهداشت بیان کرده است، پوکی استخوان آشفتگی اسکلتی عمومی از کاهش توده استخوان هاست.این موضوع به عدم موفقیتگی منجر می شود. دو گونه پوکی استخوان وجود دارد:

پوکی استخوان گونه ۱:

این گونه پوکی استخوان عموما در خانم ها بعد از یائسگی رخ می دهد. در این تقویت میزان استروژن در جسم به شدت کم شدن نمایان می کند. این فرآیند سبب از دست رفتن ماده موجود در استخوان می شود. این گونه پوکی استخوان در زنان رواج و شیوع زیادتری دارد و بین سنین ۵۰ الی ۷۰ سالگی پیشرفت نمایان می کند.

در این فرایند همواره میزان استخوان های ترابکولار کم شدن نمایان می کند. کم شدن در استحکام کلی استخوان ها به عدم موفقیتگی های مچ دست و ستون فقرات منجر می شود.

پوکی استخوان گونه ۲:

این گونه پوکی استخوان عموما بعد از سن ۷۰ سالگی دیده می شود و خانم ها را دوبرابر زیادتر از آقایان درگیر خود می سازد. پوکی استخوان گونه ۲ در برگیرنده نازک شدن استخوان های ترابکولار و نیز استخوان های استخوان کورتیکال ناحیه کام سخت است. این فرایند اکثر به عدم موفقیتگی لگن و مهره ها می انجامد.

اغلب بین این دو گونه پوکی استخوان همپوشانی وجود دارد. همواره پوکی استخوان گونه ۱ را می توان به مناسبی شناسایی داد و در مرحله های اولیه جلوی آن را گرفت.

بایست توجه داشته باشید که پوکی استخوان قادراست مسئله اولیه و اصلی باشد یا در بعضی از مردم مسئله ثانویه در دید گرفته شود. تقریبا ۲۰ درصد از خانم ها و ۴۰ درصد از آقایانی که پوکی استخوان دارند علت ثانویه برای دچار به آن داشته اند.

برای اینکه بتوانید علت ها ثانویه دچار به پوکی استخوان را شناسایی دهید مناسبتر است با یک دکتر مشورت نمایید. دکتر سوابق خانوادگی و سابقه دکتری را تحقیق می کند و معاینات فیزیکی (و نیز تست های تشخیصی) را انجام می دهد.

پوکی استخوان مریضی است که در اصل با از دست دادن قابل توجهی از تراکم مواد معدنی استخوان (BMD) ایجاد می شود. در اوایل زندگی، استخوان زیادتری در جسم ذخیره می شود و توده استخوانی بالا در سن ۳۰ سالگی است. بعد از اینکه شخص وارد فرایند پیری شد از حجم استخوان ها کاسته می شود.

به همین خاطر است که زیاد شدن سن، شخص را دربرابر دچار به پوکی استخوان و عدم موفقیتگی های دراثر آن قرار می دهد.

همواره فرایند از دست دادن استخوان ها بین اوایل و اواخر دهه سی ام زندگی شخص آغاز می شود. خانم ها از این سن تا یائسگی میزان ویژهی از استخوان های خود را از دست می دهند:

استخوان ترابکولار (استخوان اسفنجی در داخل استخوان کورتیکال سخت) با نرخ ۱ درصد در سال از دست می رود.

استخوان کورتیکال (استخوان سفت و سخت) با نرخ ۰.۵ درصد در سال از دست می رود.

هورمون استروژن نیز اثر باارزشی در حفظ استحکام استخوان ها بازی می کند. دو خط از سلول ها برای استخوان ها وجود دارد. یکی از آن ها سلول های خورنده استخوان (استئوکلاست) و دیگری سلول های سازنده استخوان (استئوبلاست) است.

بدون هورمون استروژن، استئوکلاست زیادتر فعالیت می کنند و استخوان زیادتری از دست می رود. همین امر سبب نازک شدن استخوان ها می شود. به همین خاطر، خانم های که به سن یائسگی می رسند و میزان استروژن آن ها کم شدن نمایان می کند نرخ از دست دادن استخوان ها سالانه ۲ الی ۳ درصد زیاد شدن نمایان می کند.

بعد از ۸ الی ۱۰ سال، نرخ از دست دادن استخوان ها به نرخ قبلی ۱ الی ۰.۵ درصد در سال می رسد. این فرایند از دست دادن چگالی استخوانی به ویژه بعد از یائسگی، علت اصلی پوکی استخوان در خانم ها محسوب می شود. پوکی استخوان گونه ۱ قادراست تحت اثر اندازه گیری های پیشگیرانه قرار بگیرد.

زیادتر این اندازه گیری ها به صورت شخصی موجود است و بایست هر چه سریع تر انجام شود. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم توده استخوانی بالا همواره در سن ۳۰ سالگی رخ می دهد. اینکه توده استخوانی اوج چقدر است و بعد از آن چقدر از استخوان حفظ می شود به عاملهای متعددی ارتباط دارد. این عاملها جملهند از:

ژنتیک و پوکی استخوان:

مردم بایست استعداد ژنتیکی خود برای دچار به پوکی استخوان را بدانند. ژنتیک اثر باارزشی در این میان بازی می کند. تخمین زده شده است که محدوده ۷۵ درصد توده استخوانی اوج در مردم تحت اثر ژنتیک قرار دارد. ژن هایی برای کد کردن ویتامین D و گیرنده های استروژن وجود دارد که بر روی توده استخوانی اثر می گذارند.

اگر شخصی از لحاظ ژنتیکی آماده پوکی استخوان باشد، ورزش، رژیم خوراکی خوب و تست منظم توده استخوانی از ارزش بالاتری برخوردار خواهد بود.

ورزش و پوکی استخوان:

ورزش های وزنی و انقباض عضلات قادراست چگالی استخوان ها در ستون فقرات را زیاد شدن دهد.پیشنهاد می شود مردم محدوده ۲۰ الی ۳۰ دقیقه از ورزش های هوازی را سه الی چهار بار در هفته انجام دهند تا توده استخوانی شان زیاد شدن نمایان کند.

در یکی از مطالعات انجام شده، آهسته دویدن، پیاده روی کردن و بالا رفتن از پله ها سه بار درهفته به همراه ۱۵۰۰ میلی گرم کلسیم در روز، چگالی استخوانی را زیاد شدن داده بود. تاثیر ورزش در استخر بر روی زیاد شدن چگالی استخوانی تعیین نشده است.

مردمی که به پوکی استخوان مبتلا هستند یا توده استخوانی پایینی دارند بایست در مورد ورزش کردن محتاط باشند. فعالیت هایی که احتیاجمند پیچ و تاب دادن به ستون فقرات یا خم شدن به سمت جلو از طریق کمر است، قادراست برای این مردم پرمخاطره باشد. مردمی که در حال حاضر پوکی استخوان دارند بایست در مورد برنامه های ورزشی خود با دکتر مشورت نمایند.

رژیم خوراکی و پوکی استخوان:

استفاده خوب کلسیم برای حفظ قدرت استخوان ها الزامی است. تخمین زده شده است که محدوده ۷۰ درصد از مردم به طور منظم میزان به اندازه از کلسیم و ویتامین D را استفاده نمی کنند.

برای خانم ها پیش از یائسگی در سنین ۲۵ الی ۵۰ سال و خانم ها پس از یائسگی که معالجه جانشینی استروژن را انجام می دهند۱۰۰۰ میلی گرم از کلسیم در روز و ۴۰۰ واحد ویتامین D خوب خواهد بود. مردمی که به بچه خود شیر می دهند یا باردار هستند مناسبتر است هر روزه ۱۵۰۰ میلی گرم کلسیم استفاده نمایند.

برای خانم ها بعد از یائسگی که سن آن ها کمتر از ۶۵ سال است و معالجه جانشینی استروژن را ندارند میزان توصیهی کلسیم برای هر روز ۱۵۰۰ میلی گرم و ۴۰۰ الی ۸۰۰ واحد ویتامین D است.

برای خانم های که در سن ۲۵ الی ۶۵ سالگی قرار دارند، محدوده ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم در روز توصیه می شود.

برای تمام مردمی که بالای ۶۵ سال قرار دارند؛ ۱۵۰۰ میلی گرم کلسیم در روز توصیه می شود.

کلسیم را می توان در زیادتر خوراکی های هر روزه نمایان کرد. به عنوان مثال محصولات لبنی همانند شیر، ماست و پنیر، سبزیجاتی با برگ سبز همانند اسفناج ، غلات، حبوبات و بعضی از ماهی ها کلسیم دارند.

افزون بر این، مکمل های کلسیم نیز موجود است و مردم می توانند با مشورت دکتر از آن ها مصرف کنند. هر کدام از این مکمل ها مقادیر متغیری از کلسیم دارند به همین خاطر قبل از استفاده بایست با دکتر مشورت گردد تا اعتماد حاصل شود میزان خوبی از آن استفاده می شود. ویتامین D را می توان از نور خورشید، ماهی های چربی دار، جگر، خوراکی های پربار شده همانند شیر، آب پرتقال و غلات صبحانه به دست آورد.

مکمل های ویتامین D نیز در دسترس مردم قرار دارد. افزون بر استفاده خوب کلسیم و ویتامین D، مطالعات نشان داده است که یک رژیم خوراکی سالم ومناسب اثر باارزشی در جلوگیری از پوکی استخوان بازی می کند. به عنوان مثال رژیم خوراکی که پروتئین و سدیم بالایی دارد قادراست از دست دادن کلسیم را از طریق ادرار زیاد شدن دهد و همین امر در دسترس بودن کلسیم برای جسم را کم شدن می دهد.

بایست به این مطلب توجه داشته باشید که بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم کلسیم در روز قادراست برای سنگ کلیه و کلیه پرمخاطره باشد. وقتی که کلسیم در میزان توصیهی استفاده می شود نقادراست تشکیل سنگ کلیه را زیاد شدن دهد. مردمی که از قبل مریضی های کلیوی داشته اند بایست با دکتر مشورت نمایند.

عاملهای ریسک برای پوکی استخوان:

همواره عاملهای ریسک متعددی در پیشرفت پوکی استخوان اثر دارد. این عاملها جملهند از:

بالا رفتن سن:

مردمی که بالای ۶۵ سال هستند ریسک زیادتری برای دچار به پوکی استخوان خواهند داشت.

جنسیت:

همواره خانم ها زیادتر از آقایان دربرابر از دست دادن استخوان های خود هستند. با اینحال آقایان نیز دربرابر ریسک قرار دارند. ۲۰ درصد از بیمارانی که به پوکی استخوان مبتلا می شوند مرد هستند.

سابقه خانوادگی و شخصی:

این موضوع در برگیرنده سابقه پوکی استخوان، سابقه عدم موفقیتگی در قسمتی از جسم در خانواده مادری و سابقه شخصی هر گونه عدم موفقیتگی استخوان به عنوان یک شخص بزرگسال است.

نژاد:

خانم ها اسیایی ریسک زیادتری برای دچار به پوکی استخوان خواهند داشت.

گونه بدن:

خانم های که استخوان های کوچکی دارند و وزن آن ها کمتر از ۱۲۷ پوند است همواره زیادتر از دیگرین دربرابر دچار به پوکی استخوان قرار می گیرد.

سابقه قاعدگی و یائسگی:

حتی یائسگی متداولی نیز به تنهایی قادراست ریسک دچار به پوکی استخوان را زیاد شدن دهد. یائسگی زودرس و یا قطع قاعدگی قبل از یائسگی قادراست ریسک دچار به این مریضی را زیادتر کند.

(آقایان): هیپوگنادیسم

روش زندگی:

رفتارهای وابسته با روش زندگی که قادراست ریسک دچار به پوکی استخوان را زیاد شدن دهد در برگیرنده فقدان کلسیم یا ویتامین D، نبود یا فقدان ورزش، مصرف بیش از اندازه از الکل و سیگار کشیدن است.

مریضی های مزمن و داروها:

بعضی از داروهای ویژه قادراست به استخوان ها اسیب وارد کند و سبب ایجاد تقویتی شود که به آن پوکی استخوان ثانویه می گویند. این گونه از پوکی استخوان در ۲۰ درصد خانم ها و ۴۰ درصد آقایانی که پوکی استخوان دارند دیده می شود. بعضی از داروهای ویژه که برای معالجه آشفتگیات غدد درون ریز همانند سختکوشی تیروئید، آشفتگیات مغز استخوان، آشفتگیات کلاژن، مسائل گوارشی و آشفتگیات تشنجی مورد مصرف قرار می گیرد در این فهرست طبقه بندی می شود.

مصرف زیاد مدت از گلوکوکورتیکوئیدها (استروئیدهای غذا) برای معالجه مریضی هایی نظیر آسم و آرتریت قادراست به ویژه برای استخوان ها مخرب باشد. خود این مریضی ها نیز به تنهایی پرمخاطره هستند پس نمی توانید بدون پیشنهاد دکتر و برای جلوگیری از پوکی استخوان داروهای خود را قطع یا جانشین نمایید.

بعد از اینکه سابقه دکتری، معاینات فیزیکی و تست های تشخیصی انجام شد و پوکی استخوان اولیه در شخص شناسایی گردید، معالجه آغاز می شود. معالجه پوکی استخوان همواره در برگیرنده تغییر رژیم خوراکی، مواد غذایی، تمرین ورزشی(اگر عدم موفقیتگی وجود نداشته باشد) و مصرف داروهاست. هدف از معالجه پوکی استخوان پیشگیری از عدم موفقیتگی های بعدی است. در ابتدا، دکتر تلاش می کند میزان خوب از کلسیم و ویتامین D و دیگر مواد غذایی مورد احتیاج را تجویز کند.

اگر ضروری بود، تمرینات ورزشی و تناسب هیکل برای یاری به حفظ تراکم استخوان و کم شدن ریسکِ افتادن مورد مصرف قرار می گیرد. تعدادی دارو برای معالجه پوکی استخوان وجود دارد و قادراست ریسک عدم موفقیتگی را کم شدن دهد. به طور کلی این دارو ها می توانند استحکام استخوان ها را حفظ کنند و از بروز عدم موفقیتگی استخوانی پیشگیری نمایند. داروهایی که برای معالجه یا جلوگیری از پوکی استخوان تایید شده است در برگیرنده موارد زیر می باشد:

داروهای پوکی استخوانی که قادراست تحلیل استخوان ها را متوقف یا کند نماید:

  • بیس فسفونات ها
  • کلسی تونین
  • تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن همانند رالوکسیفن
  • استروژن/ هورمون معالجه ای

نظر های خودتون را برای دانلود آهنگ محلی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد