کره شی، روغنی مناسب برای پوست و مو | طب سنتی

ناشر : دانلود آهنگ محلی

کره شی، روغنی مناسب برای پوست و مو | طب سنتی


کره شی، روغنی است که همواره در محصولات آرایشی و مواظبت از پوست طبیعی به کار گرفته می شود. کره شی خام پربار از ویتامین A ، صد درصد خالص و رقیق شده قادراست برای پیامد های متفاوت پوستی متعدد نظیر لک و پیس و چین و چروک ها، جلوگیری از ترک افتادن پوست در دوران بارداری، خستگی عضلانی و درماتیت سودمند بوده و در پرتو معالجه ای برای معالجه بعضی از مریضی های ویژه مورد مصرف قرار گیرد.

و اما سوالی که پیش می آید این است که چرا کره شی برای پوست شما خوب است؟ کره شی که به عنوان بوتیروسپرموم پارکیای نیز شناخته شده، یک مرطوب کننده و نرم کننده خیلی قوی است لذا زمانی که این روغن بر روی پوست مالیده می شود، نرمی و طراوت ویژهی به آن خواهد قسمتید. البته خاصیت ها اثبات شده ی کره شی خیلی گسترده تر از این موضوع هستند. مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی، مطالعه ای را انجام داده که نشان می دهد روغن شی (کره شی) منشا باارزش مواد ضد التهابی و ضد توموری به حساب می آید. مطالعه ی دیگری که در مجله علوم انسانی آمریکا منتشر شد نشان می دهد که کره شی سبب زیاد شدن تولید کلاژن در زیر پوست می شود و لذا از پتانسیل ضروری برای بر طرف نمودن نشانه ها پیری برخوردار است.

کره شی چیست؟ و این کره از کجا می آید؟

این کره یا روغن از درخت شی، بوتیروسپرموم پارکیای ، که ویتلاریا پارادوکسا ندلگرمیه می شود استخراج می گردد. این درخت که به عنوان یکی از درختان مقدس در دید گرفته می شود، درخت بومی آفریقای مرکزی به حساب می آید.

سوال بعدی این است که کره شی چگونه تولید می شود؟ کره شی از دانه هایی که بر روی درخت شی می رویند و پس از کندن پوست دانه به دست می آید. پوست این دانه با دست کنده شده و سپس مهیا روغن گیری می شود. زمانی که این کار انجام شد، کره به دست آمده با دست در یک حوضه آب بزرگ ریخته می شود تا روغن هایی که به عنوان اسید های چرب نیز شناخته می شوند به مناسبی جدا شوند. این اسید های چرب خصوصیات ترمیمی عالی ای را به کره شی می قسمتند و سبب می شوند این کره به یکی از مناسبترین گزینه ها برای مواظبت از پوست و مو تبدیل شود.

برای به دست آوردن محصول نهایی، کره شی از آب بیرون آورده شده و تا وقتی که به وضعیت جامد در آید، در جای خنکمراقبت می شود. قرن هاست که کره شی برای معالجه مسائل پوستیمحلی مورد مصرف قرار گرفته و برخی ها باور دارند که گونه تصفیه نشده ی این کره توسط کلئوپاترا و ملکه شبا به کار گرفته می شده است.

امروزه مصرف کره شی برای پوست و مو مقبولیت خیلی بیشتری نمایان کرده و به همین علت است که خیلیی از تولیدکنندگان از این ماده در محصولات آرایشی و بهداشتی خود مصرف می کنند.

آیا کره شی غذا است؟

گونه تصفیه شده ی این کره غذا است و همواره در کشورهای آفریقایی، در آماده خوراکی به همراه روغن های دیگر مورد مصرف قرار می گیرد. گاهی اوقات کره شی خام در آفریقا به جای کره کاکائو مورد مصرف قرار می گیرد، اما اگر بخواهید مزه کره شی و کره کاکائو را با هم مقایسه نمایید، در خواهید یافت که مزه آنان کاملا مختلف است.

مواد کره شی

کره شی خام دارای اسیدهای استئاریک، اولئیک و پربار از ویتامین E و ویتامین A می باشد. روغن دانه ی شی شامل محدوده ۴۵-۵۰ درصد اسید اولئیک، ۳۰-۴۱ درصد اسید استئاریک ، ۵-۹ درصد اسید پالمتیک و ۴-۵ درصد اسید لینولئیک است. مناسبترین و خالص ترین کره شی با مصرف شیوه های فشار و سرما و بدون افزودن هیچگونه مواد شیمیایی یا نگهدارنده ای به دست می آید.

کره ی شی دارای بافت صافی است و لذا در دمای اتاق هرگز به وضعیت مایع در نمی آید؛ با این حال، این کره در دست به راحتی ذوب شده، و می توان به آسانی آن را بر روی پوست و مو مالید. این کره شامل ویتامین A و E و میزان نسبتا بیشتری از اسیدهای چرب اشباع شده (نظیر روغن MCT) در مقایسه با دیگر روغن های گیاهی نظیر روغن انگور، روغن زیتون و روغن کانولا می باشد.

دفترکار خوراکی و داروی آمریکا در مورد مواد غذایی موجود در این ماده ی گیاهی تحقیق هایی را انجام داده و به طور کلی این ماده را به عنوان ماده ی مطمئنی (GRAS) تأیید نموده است. اگرچه این کره زیادتر در محصولات زیبایی به کار گرفته می شود، اما جدیدا در گونه های شیرینی ها و شکلات ها به عنوان جانشینی برای کره کاکائو مورد مصرف قرار می گیرد.

۶ فایده کره شی

  1. نرم کننده ی ضد التهابی پوست

کره شی برای مرطوب کردن صورت و جسم خیلی عالی است و لذا به همین علت به کرات در محصولات ارایشی مورد مصرف قرار می گیرد. خیلیی از محصولات پوستی ارزان قیمت شامل مواد شیمیایی زیان آوری هستند در حالی که کره شی یک ماده ی طبیعی است که قادراست اثر شگفت انگیزی بر روی پوستتان داشته باشد. به علاوه، این کره دارای فایده ضد التهابی نیز هست!

یکی از مطالعات منتشر شده در مجله Oleo Sciencereports نشان می دهد که چربی و روغن موجود در کره شی (کره شیا) دارای فایده ضد التهابی هستند و به کم شدن التهاب پوست یاری می کنند. افزون بر این، هم دانه و هم روغن شی دارای مواد ضد توموری به نام سینامیک اسید متیل استر (که در دارچین نیز یافت می شوند) هستند.

  1. ارائه ی خصوصیات منحصر به شخص ضد پیری

اگر شما می خواهید نشانه ها قابل رویت پیری، دیرتر بر روی پوستتان ظاهر شوند حفظ رطوبت طبیعی پوست بایست برایتان در اولویت باشد و کره شی نیز یک مرطوب کننده ی عالی است. کره شی خام قادراست سبب بازسازی سلول های بافت پوست و نرم شدن پوستتان شود و لذا به کم شدن خطوط و چین و چروک های پوست یاری می کند.

به تازگی مجله علوم زیستی آمریکا یک مطالعه ی بالینی را انجام داده که هر ۳۰ داوطلب حاضر شده در آن بیان داشتند که روغن شی، چین و چروک و نشانه ها پیری را در آنان کم شدن داده است. در یکی دیگر از مطالعات بالینی که بر روی پوست های خشک، حساس و پیر انجام شد، ۴۹ داوطلب حاضر در مطالعه، کره شی را دو بار در روز مصرف کرده و گرفتنند که این کره تاثیر بازدارنده ای بر روی نشانه ها سالخوردگی دارد. جای تعجب نیست که شما می توانید کره شیا را در خیلیی از محصولات طبیعی ضد پیری نمایان نمایید.

  1. مرطوب کننده ی مو

افزون بر این، شما می توانید کره شی را برای مرطوب نمودن مو و پوست سر خود نیز مصرف نمایید. زمانی که این کرم به طورمحلی مصرف شود، قادراست سبب زیاد شدن رطوبت پوست سر شده، شوره ی سر را کم شدن داده و طراوت کلی مو و پوست را حفظ نماید. نحوه ی مصرف آن برای مو نیز درست نظیر مصرف روغن نارگیل است.

سوالی که پیش می آید این است که آیا کره شی برای موهایتان مناسبتر است یا روغن نارگیل؟ جواب این است که هر دوی این روغن ها، مرطوب کننده های عالی و طبیعی ای هستند و شما می توانید از هر یک از آنان که بخواهید بر روی پوست، پوست سر یا موهای خود مصرف نمایید و هر کدام به نحوی تندرستی و ظاهر شما را خوب شدن خواهند قسمتید.

کره شی را به آرامی گرم نمایید تا نرم و لطیف شود و سپس کاملا آن را به نواحی گرفتار ریزش مو شده و پوست سرتان مالش دهید. برای کسب مناسبترین نتایج، این کار را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه دنباله دهید. سپس موهایتان را به صورت طبیعی با شامپو شست و شو دهید. افزون بر مرطوب نمودن مو و پوست سر، اگر فقط کره شی را بر روی ریشه ی موهایتان ماساژ دهید می توانید با مصرف آن موهایتان را پر پشت تر نشان دهید.

  1. معالجه پوست هایی که به علت سرمای زمستان، آفتاب و یا بادزدگی سوخته و ضرر دیده اند

کره شی خام برای معالجه سوختگی حاصل از سرمای زمستان خوب است. خصوصیت های مرطوب کننده ی آن عمیقا به پوست نفوذ می کنند و از قرمز شدن پوست به علت سوختگی پیشگیری نموده و سبب زیاد شدن رطوبت ان می گردند. درنتیجه می توانید این کرم را بر روی پاشنه ی پا، دست، آرنج و زانو ماساژ دهید.

افزون بر این، مصرف کرم های ضد آفتاب شامل کره شی برای در امان ماندن از آفتاب سوختگی نیز خوب است.

  1. این کره قادراست ترک های دراثر کش آمدگی پوست را کم شدن دهد

چگونه ترک های دراثر کش آمدگی پوست را کم شدن دهیم؟ در حالی که خیلیی باور دارند که رتین-آ و معالجه با لیزر تنها راه های موجود برای کم شدن این ترک های پوستی هستند، کره شی خام به علت برخورداری از ویتامین A قادراست به کم رنگ شدن این خطوط و ترک ها یاری کند.

از آنجا که کره شی، خصوصیات شاداب کننده و خصوصیت های آب رسانی شگفت انگیزی دارد، امکان پذیر است بتواند ترک های پوستی و تاثیر دیگر زخم های به جای مانده بر روی پوست را از بین ببرد. افزون بر این، برخی از مردم برای از بین بردن سلولیت و قسمتیدن ظاهری طبیعی و صاف به پوست از آن مصرف می کنند.

همینطور بخوانید: معالجه ترک های پوستی
  1. پیشگیری از بروز بثورات قنداق در نوزادان با مصرف کره شی

کره شی یک پماد مرطوب کننده ی خوب برای نوزاد شماست زیرا خصوصیات ضد التهابی و ضد قارچی آن قادراست به جنگیدن با بثورات پوستی یاری کند.

کره شی خام قادراست به خوب شدن سلول های پوست و گردش خون یاری نموده و روند کلاژن سازی را خوب شدن قسمتد. درنتیجه بازسازی سلولی و تولید کلاژن به خوب شدن بثورات دراثر قنداق یاری خواهند کرد. از آنجایی که بیشتر بچه ها دربرابر مواد شیمیایی خیلیی که در محصولات ویژه نوزادان به کار گرفته می شوند قرار دارند، این کره قادراست به پرهیز از بروز بثورات پوستی دراثر این مواد شیمیایی یاری نموده و آسایش و راحتی بچه شما را تضمین نماید.

سوالاتی در مورد محصولات تولید شده از کره شی

گونه های کره شی

تنها چیزی که ارزش دارد این است که کره شی با کیفیتی را خریداری نمایید تا بتوانید از زیادترین مزایای ان بهره مند شوید. موسسه کره شی آمریکایی بدین امر ذکر نموده که کره شی شامل عصاره سینامیک اسید است که، یک فاکتور ضد التهابی بوده و افزون بر کره شی، در دارچین موجود در کابینت آشپزخانه شما نیز یافت می شود.

در کره شی ناخالص، اسید سینامیک خیلی کمتری موجود است. لذا، مزایای کره شی شما تا حد بیشتری کم شدن خواهد یافت. به دید می رسد که کره شی تصفیه نشده ای که دارای رنگ بژ و عطر و بوی فندق نظیری باشد مناسبترین گونه کره شی است. کره شی تصفیه شده از لحاظ شیمیایی تغییر کرده و لذا زیادتر خصوصیات ذاتی آن از بین رفته و همینطور رنگ آن رو به سفیدی می رود. افزون بر این خیلیی از روغن های شی شامل مواد افزودنی ای، نظیر رایحه های غیرطبیعی هستند، و این افزودنی های ناسالم می توانند مزایای این گونه کره را تقلیل دهند

نحوه یمراقبت از کره شی

همیشه کره شی را دور از گرما و نور خورشید نگه دارید. اگر درب شیشه ی کره شی را باز کردید، پیشنهاد می شود که آن را در یک ظرف در بسته و در یک محل سرد و خشکمراقبت نمایید. پیشنهاد می شود که کره شی طی ۱۸ ماه پس از باز کردن درب شیشه ی آن مصرف شده و تمام شود، زیرا امکان پذیر است که خصوصیات سودمند آن پس از این بازه ی وقتی کم شدن یابد. در ماه های سردتر، متوجه خواهید شد که کره سفت تر خواهد بود و در ماه های گرم تر، نرم تر می شود، که هر دو طبیعی هستند.

هشدارها و پیامد جانبی بالقوه مصرف کره شی

به طور کلی کره شی یک مرطوب کننده طبیعی و اثربخش است. برخی از مردم به دانه های درختان حساس هستند و این امر قادراست شامل دانه ی درخت شی نیز باشد. با این حال، تا کنون هیچگونه بازتاب آلرژیکی که مستقیما از دانه درخت شی به وجود آمده باشد گزارش نشده است. این محصول به طور کلی توسط موسسه خوراکی و دارو، به عنوان محصول بی ریسکی در دید گرفته شده است

سخن نهایی

کره شی( بوتیروسپرموم پارکیای) از درخت شی به دست می آید که بومی آفریقای مرکزی است. این کره، یک مرطوب کننده طبیعی خیلی دوست داشتنی است که همواره در محصولات آرایشی مورد مصرف قرار می گیرد. افزون بر این می توان از کره شی خالص در خوراکی نیز مصرف کرد و این کره قادراست در دستورالعمل های متفاوت خوراکی، جانشین روغن های دیگر یا کره شود. شما می توانید کره شی بی نظیر و آلی را در فروشگاه لوازم آرایشی محله ی خود بیابید یا آن را به صورت آنلاین سفارش دهید و از آن در دستور العمل های مواظبت از پوست خود نظیر مواردی که در اینجا بدان ها ذکر شد مصرف نمایید. کره شی به علت توانایی بی نظیر خود در مرطوب نمودن پوست و حتی تولید کلاژن، شناخته شده ، و لذا به انتخاب مناسبی برای پیشگیری از روند پیری پوست تبدیل شده است. شما می توانید محصولات طبیعی زیبایی شامل کره شی را خریداری کرده یا خودتان آنان را درست نمایید.

 


نظر های خودتون را برای دانلود آهنگ محلی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد