رژیم غذایی کبد چرب - برنامه غذایی مناسب برای درمان کبد چرب | طب سنتی

ناشر : دانلود آهنگ محلی

رژیم غذایی کبد چرب - برنامه غذایی مناسب برای درمان کبد چرب | طب سنتی


کبد چرب یکی از مریضی هایی است که در تاثیر غذا ناخوب و رژیم خوراکی اشتباه به وجود می آید و عملکرد جسم را تحت اثر قرار میدهد.

تندرستی کبد به صورت مستقیم با آنچه میخورید در رابطه است اگر یک رژیم خوراکی سالم و غذایی داشته باشید میتوانید سالها از تندرستی کبد خود لذت ببرید و در صورتی که با مسئله کبدی مواجه هستید نیز میتوانید با تغییر روش زندگی و مصرف رژیم خوراکی سالم به خوب شدن وضعیت کبد خود یاری نمایید.

در دنباله با مجله تندرستی همراه شوید تا با بعضی از خوراکی های سودمند و زیان آور برای تندرستی کبد آشنا شوید:

پرهیز خوراکی برای خوب شدن کبد چرب

استفاده الکل:

اگر شما نیز به کبد چرب الکلی مبتلا هستید و هر روزه میزان بیشتری الکل می‌نوشید مناسبتر است همین امروز دست به کار شوید و آن را ترک نمایید. الکل یکی از موارد باارزشی است که سبب ایجاد این مریضی در مردم می شود.

بر اساس مطالعات انجام شده در نیویورک، مریضی کبد چرب در میان مردمی که الکلی هستند زیادتر رایج است.

این موضوع نه تنها به دلیل سوءغذا است بلکه سمیت و التهاب نیز در این تقویت دخیل خواهد بود. حتی اگر مبتلا به کبد چرب غیر الکلی هستید باز هم مناسبتر است الکل را از رژیم خوراکی خود حذف نمایید.

همینطور بخوانید: پیامد شراب قرمز

خوراکی هایی با کربوهیدرات بالا:

از میل کردن خوراکی هایی همانند نان، برنج،بلغور و ذرت بایست پرهیز شود. نان سفید و کربوهیدرات بایست حذف گردد یا میزان آن در رژیم خوراکی کم شدن نمایان کند. بعضی از محصولات پربار شده نیز بیشتر گزینه مناسبی برای شما نیستند.

وقتی که کربوهیدرات‌های تصفیه شده بیشتری استفاده می‌کنیم، میزان انسولین زیاد شدن نمایان می‌کند. حساسیت به انسولین یکی از عاملهای اصلی برای ایجاد مریضی کبد چرب است.

اگر می‌خواهید نان را در سبد خوراکی خود داشته باشید مناسبتر است آن را از فروشگاه‌های معتبر و به صورت تازه آماده نمایید. اگر قصد دارید از برنج مصرف نمایید مناسبتر است برنج قهوه ای را جانشین برنج متداولی نمایید.

آشامیدنی‌های شکردار:

آشامیدنی‌های ورزشی، نوشابه، آشامیدنی‌های انرژی زا و آشامیدنی‌هایی که لبریز از شکر و شیرین کننده‌های غیرطبیعی هستند بایست کنار گذاشته شوند. این قند وارد جسم می‌شود و سبب ایجاد مریضی کبد چرب می‌گردد.

یک بطری متوسط نوشابه، ۱۰ قاشق چایخوری شکر دارد. جسم شما نقادراست چنین حجمی از شکر را بشکند و همین امر بر روی کبد اثر می‌گذارد.

با توجه به مطالعه انجام شده در دانشگاه آتلانتا، شکر به ویژه فروکتوز قادراست در پیشرفت NAFLD و پیشرفت آن دخیل باشد. رابطه قابل توجهی بین زیاد شدن استفاده فروکتوز و چاقی ،چربی خون و مقاومت به انسولین وجود داشته است.

خوراکی های فرآوری شده:

روغن های هیدروژنه، قند و شکر تصفیه شده،فست فود ها و دیگر مواد این چنینی برای سیستم جسم شما زیان آور و پرمخاطره اند. به عنوان مثال نیترات و نیتریتی که در خوراکی های فرآوری شده به وفور یافت می‌شود قادراست تقویت حادی همانند سرطان را ایجاد کند.

شربت ذرت با فروکتوز خیلی بالا که در این خوراکی ها دیده می‌شود یکی از بزرگترین علت ایجاد کبد چرب است. به همین خاطر مناسبتر است از استفاده این خوراکی ها پرهیز نمایید.

خوراکی های سودمند برای معالجه کبد چرب

سبزیجات خام:

مطالعه ای که در مجله Medicinal Chemistry منتشر شده است نشان می‌دهد که محصولات طبیعی موجود در سبزیجات و نیز میوه‌ها قادراست برای معالجه کبد چرب اثربخش باشد. به همین خاطر اضافه کردن سبزیجات به رژیم خوراکی هر روزه خیلی سودمند است.

یکی از ساده ترین روش‌ها آشامیدن آب سبزیجات است. وقتی که عملکرد کبد با آشفتگی مواجه شده است آشامیدن آب سبزیجات قادراست هضم آن را ساده تر کند و جذب مواد را آسان تر نماید.

سبزیجاتی که برای سم زدایی از جسم سودمندند شامل کلم، کلم پیچ، کاهو، گل کلم، بروکلی، کلم بروکسل،مارچوبه، چغندر و کرفس است.

ریشه زنجبیل:

خوراکی هایی که فیبر بالایی دارند می‌توانند از تندرستی سیستم گوارش پشتیبانی کنند و دفع سموم از جسم را آسان تر نمایند. به عنوان مثال ریشه زنجبیل مزایای بیشتری برای سیستم گوارش شما دارد.

شما می‌توانید با جوشاندن برش های زنجبیل در چای سبز یا آب از مزایای آن بهره مند شوید. همینطور قادر خواهید بود زنجبیل را به سالاد یا اسموتی‌های خود اضافه نمایید.

سیب زمینی شیرین:

سیب زمینی شیرین به دلیل محتوای پتاسیمی خود برای جسم خیلی سودمند است زیرا به پاکسازی کبد یاری می‌کند. یک عدد سیب زمینی شیرین شامل ۷۰۰ میلی گرم پتاسیم است.

این ماده همینطور لبریز از ویتامین B6، C، D، منیزیم و آهن است. سیب زمینی شیرین را می‌توان به راحتی خورد زیرا به صورت طبیعی شیرین است و قند موجود در آن به آرامی وارد جریان خون می‌شود.

موز:

موز شامل ۴۷۰ میلی گرم پتاسیم است. مواد غذایی موجود در موز سبب پاکسازی کبد می‌شود و میزان پتاسیم کم در جسم را جبران می‌کند. همینطور این میوه خوشمزه به هضم یاری بی‌شماری خواهد کرد و به خارج شدن سموم و فلزات سنگین از جسم یاری می کند.

ریشه گل قاصدک:

ویتامین‌ها و مواد غذایی موجود در قاصدک به پاکسازی کبد یاری می‌کند و سبب می‌شود این هیکل به درستی کار کند. قاصدک با حفظ جریان خوب صفرا، به سیستم گوارش نیز یاری می‌کند. این گیاه به صورت طبیعی ادرار آور است و به کبد یاری می‌کند به شتاب سموم را از جسم دفع کند.

چای قاصدک یا ساقه آن لبریز از ویتامین C است و همین امر به جذب ویتامین‌ها، کم شدن التهاب و جلوگیری از پیشرفت مریضی‌ها یاری می کند.

همینطور بخوانید: خصوصیات گیاه قاصدک

خار مریم:

خار مریم که با نام خار شیری نیز شناخته شده است قادراست یک سم زدای قوی برای کبد باشد. این گیاه به سلول‌های کبد یاری می‌کند در حال دفع سموم از جسم خود را بازسازی کنند.

بر اساس مطالعات منتشر شده در Digestive Diseases and Sciences، خار شیری برای خوب شدن مرگ و میر در بیماران مبتلا به نارسایی کبد سودمند و قدرتمند است.

این گیاه قادراست به طور طبیعی تاثیرات زیان آور استفاده الکل ، آفت کش در مواد خوراکی، فلزات سنگین در منشا آب،آلودگی موجود در هوا و حتی سموم را برعکس کند.

طبق مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۰، خار شیری برای معالجه مریضی کبد چرب الکلی،هپاتیت ویروسی مزمن و حاد و مریضی کبدی ایجاد شده به دلیل سموم سودمند است.

جگر:

جگر گاو علف خوار یا مرغ، لبریز از ویتامین و مواد غذایی است. این ماده با ویتامین‌های A و B، اسید فولیک،آهن، مس، روی و کروم پربار است. در حقیقت جگر یکی از خوراکی های لبریز از مواد غذایی است که می‌توان به مناسبی از آن مصرف کرد.

اگر دوست ندارید از جگر حیوانی مصرف نمایید، می‌توانید از مکمل‌هایی مصرف نمایید که برای اینکار آماده شده اند.

مکمل و داروهای طبیعی خوب برای کبد چرب

ویتامین E:

تحقیقات انجام شده در دانشگاه فلوریدا نشان می‌دهد که تغییر در روش زندگی به همراه مکمل‌های ویتامین E قادراست برای مردمی که مبتلا به مریضی کبدی هستند سودمند باشد. مزایای ویتامین E شامل اثر آن به عنوان آنتی اکسیدان قدرتمند است که قادراست التهاب را کم شدن دهد، سیستم ایمنی جسم را تثبیت نماید و به جسم یاری کند با تقویت و مریضی‌های جدی جنگیدن نماید.

زردچوبه:

با اضافه کردن زردچوبه به رژیم خوراکی یا استفاده مکمل‌های آن، می‌توانید التهاب موجود در جسم را کم شدن دهید و تقویت گوارشی را خوب شدن بقسمتید. اگر از مکمل‌ها مصرف می‌نمایید،تلاش نمایید ۴۵۰ میلی گرم از کپسول کورکومین را هر روز استفاده نمایید.

روغن سیاه دانه:

این روغن شگفت انگیز قادراست شتاب فرآیند خوب شدن زخم را در مردمی که مبتلا به مریضی های کبدی هستند زیاد شدن دهد. مطالعه ای که در European Review for Medical and Pharmaceutical Sciences منتشر شده است توانایی روغن سیاه دانه در مهار نشانگرهای استرس اکسیداتیو کبد را اندازه گیری کرده است.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که روغن سیاه دانه مزایای بیشتری برای بیماران کبدی دارد زیرا قادر است پیامد و علامت‌های مریضی کبد چرب را کم شدن دهد. مناسبترین کاری که برای معالجه مریضی کبد چرب می‌توانید انجام دهید دارا بودن یک رژیم خوراکی سالم است.

زیادتر مردمی که مبتلا به مریضی کبد چرب هستند اضافه وزن دارند و همواره از مواد غذایی بهره مند نمی شوند. یک رژیم خوراکی سالم که بتواند ویتامین‌ها و مواد غذایی مورد احتیاج جسم را فراهم آورد، خیلی باارزش و اهمیتمند خواهد بود.

شاید بتوان گفت معالجه درجه اول مریضی کبد چرب کم شدن وزن و دارا بودن یک رژیم خوراکی سالم است. بایست بتوانید رژیم خوراکیمناسب ی داشته باشید که زیادتر مواد موجود در آن گیاهی هستند.

افزون بر این، تمرینات ورزشی را نیز به طور منظم در برنامه خود بگنجانید.تلاش نمایید حداقل سی دقیقه در روز ورزش نمایید.

همینطور بخوانید: خصوصیات سیاه دانه

معجون ویژه خوب شدن کبد چرب:

آب سبزیجات و دستورهای سم زدا مناسبترین شیوه برای پاکسازی کبد و کم شدن التهاب هستند. ۲۳ مورد از فلزات محیطی که با نام فلزات سنگین شناخته شده اند می‌توانند به کبد اسیب بزنند. با دفع چنین سمومی از بدن، می‌توانید به هیکل های خود اجازه بدهید به طور خوب کار کنند و خود را خوب شدن بقسمتند. دستور زیر قادراست در این کار به شما یاری کند.

وقت کلی: ۵ دقیقه

برای دو نفر

مواد لازم:

  • یک عدد چغندر( اندازه متوسط)
  • ۶ ساقه کرفس
  • یک عهده گشنیز تازه
  • نصف لیموی تازه
  • کمی زنجبیل

طرز تهیه:

همه ی مواد را در آمیخته کن بریزید. آن را به آرامی هم بزنید و سپس میل نمایید.


نظر های خودتون را برای دانلود آهنگ محلی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد