خارش سينه نشانه چيست؟ + راههای درمان خانگی | طب سنتی

ناشر : دانلود آهنگ محلی

خارش سينه نشانه چيست؟ + راههای درمان خانگی | طب سنتی


خارش سینه و راه های معالجه آن

خارش همیشگی سینه ها امکان پذیر است به دلایل متعددی روی دهند. در خیلیی از موارد (نظیر مریضی های پوستی نظیر اگزما یا پسوریازیس)، خارش پوست با بثورات متعددی همراه است. با این وجود، خارش رو و یا زیر سینه بدون بثورات یک پدیده ی شایع است که به دید می رسد معالجه آن در خانه بایست نسبتا آسان باشد.

در اینجا راهنمایی هایی برای معالجه خارش خفیف سینه ، نحوه برخورد با ان در منزل و اینکه چه وقتی بایست به دکتر رجوع شود عنوان خواهد شد.

اطلاعات باارزشی در مورد سرطان پستان

گاهی خارش روی پستان امکان پذیر است علامت اولیه ای باشد که خبر از دچار به سرطان التهابی پستان یا مریضی پاژه ی استخوان می دهد. با این حال، احتمال این موضوع خیلی اندک است و خارش همواره با جوش، تورم، قرمزی یا حساسیت در ناحیه پوست همراه می باشد.

چه چیزی سبب خارش سینه شما می شود؟

خیلیی از دلایل احتمالی امکان پذیر است سبب دچار به خارش رو و یا زیر سینه ها شوند. زمانی که بثورات و یا نقاط برانگیختن شده ی قرمز رنگ واضحی بر روی پوست سینه وجود دارد، خارش همواره به یکی از علت ها زیر به وجود آمده است.

عفونت های مخمری: عفونت های مخمری (کاندیدیازیس) در ناحیه پستان، عفونت های قارچی ای هستند که اکثر در نواحی گرم و مرطوب زیر سینه تشکیل می شوند. این عفونت ها همواره قرمز و برانگیختن شده بوده و سبب خارش شدیدی می شوند

اگزما: درماتیت آتوپیک (اگزما) نیز سبب بروز خارش و قرمزی در اطراف پستان و دیگر نقاط پوست می شود. این مریضی به طور کلی دراثر عدم توانایی پوست در حفظ رطوبت و باکتری های مناسبی است که بهمراقبت از آن در برابر فاکتور های زیان آور یاری می کنند.

پسوریازیس: پسوریازیس جمله است از لکه های قرمز پوستی خشک و مرطوبی که به دلیلپرورش کنترل نشده ی سلول های پوست ایجاد می شود. وجود این لکه های برانگیختن شده در زیر و یا روی سینه خیلی شایع می باشد.

تشخیص خارش زیر، بین، و یا روی پستان چپ یا راست بدون وجود هیچ نوع بثوراتی قادراست اندکی سخت تر باشد. خارش بیش از اندازه بدون وجود هیچ نوع نشانه های قادراست به یکی از علت ها زیر روی دهد

بزرگ شدن سینه ها

سینه ها می توانند به علت ها متفاوتی نظیر بارداری، زیاد شدن وزن یا بلوغپرورش کنند. اینپرورش قادراست پوست اطراف سینه های شما را بکشد و سبب خارش پوستی شود. کشش و ناراحتی دراثر کشیده شدن پوست قادراست سبب خارش همیشگی بر رو و یا بین سینه های شما شود.

اگر در حال بلوغ هستید یا وزنتان به مقدار قابل توجه و به صورت ناگهانی زیاد شدن یافته است، احتمالا سینه های شما بزرگ شده اند و به همین دلیل خارش می کنند. اگر باردار هستید، هورمون هایی نظیر استروژن و پروژسترون سبب بزرگ تر شدن سینه و مهیا شدن ان برای شیردهی می شوند. هر کدام از این دلایلپرورش پستان قادراست به بروز خارش سینه منتج شود.

پوست خشک

احتمال دیگری که وجود دارد این است که امکان پذیر است شما آماده دچار به خشکی پوست در ناحیه ی سینه خود باشید. پوست شما قادراست به علت ها زیر در این نواحی خشک شود:

پوستتان به طور طبیعی خشک است

از محصولات مواظبت از پوستی مصرف می نمایید که با گونه پوست شما سازگار نیست.

نور خورشید سبب ضرر دیدن بیش از اندازه سینه هایتان شده است.

پوست خشک قادراست سبب خارش در رو و یا زیر سینه هایتان شود.

بازتاب آلرژیک

گاهی اوقات پوست امکان پذیر است به علت مصرف بعضی محصولات برانگیختن شود، این محصولات شامل موارد زیر هستند

 • صابون
 • مواد شوینده تولید شده برای شستشو
 • دئودورانت ها
 • عطرها
 • لوازم آرایشی

بازتاب های آلرژیک پوست اکثر دارای بثورات یا دانه های قرمز واضح هستند اما امکان پذیر است گاهی اوقات نیز این چنین نباشد. خارش قادراست یک بازتاب آلرژیک شدید باشد و گاهی اوقات امکان پذیر است احساس نمایید که از زیر پوست می آید.

خارش بر تاثیر گرما

گرما و زیاد شدن ضربان قلب در زیر سینه قادراست سبب قرمزی پوست، زخم و خارش شود و یا حتی بثورات و تاول هایی را نیز ایجاد کند. پارچه های خنک کننده قادراست خارش را کم شدن دهد و همواره این مسئله در عرض یک تا دو روز حل می شود. عدم رسیدگی به این وضعیت امکان پذیر است سبب بروز عفونت شود.

دلایل دیگر

امکان پذیر است در موارد نادر خارش روی سینه بدون بثورات علامت ای از ناراحتی در یکی از سیستم ها یا اعضای جسم به غیر از پوست، نظیر مریضی های کلیوی یا کبدی باشد.

اگر خارش در سینه شما خیلی شدید و دردناک است یا با دیگر نشانه ها جسمی همراه می باشد، سریعا به دکتر خود رجوع نمایید.

چگونه خارش سینه را در منزل معالجه کنیم؟

اگر سینه شما گرفتار خارش شود اما بثوراتی وجود نداشته باشد، به احتمال بیشتر یک بازتاب آلرژیک ساده، پوست خشک یاپرورش سینه دلیل بروز این پیامد هستند. خوشبختانه، خارشی که سرمنبع آن این دلایل باشند در خانه به راحتی قابل معالجه می باشد.

کرم ها و ژل هایمحلی

یک کرم یا ژل تسکین دهنده ی ملایم را به سینه های خود بمالید. گزینه های بدون نسخه (OTC) همواره شامل یک فاکتور بی حس کننده (بی حس کنندهمحلی ) هستند که پراموکسین، ندلگرمیه می شود و خارش میزان پوست را سرکوب می کند.

مصرف یمحلی از کرم ها، ژل ها و یا لوسیون های شامل هیدروکورتیزون نیز برای سرکوب این خارش اثربخش است.

آنتی هیستامین ها

برای بازتاب های آلرژیک یا خارشی که احساس می نمایید از زیر پوست سینه نشات می گیرد، از یک آنتی هیستامین OTC نظیر یکی از موارد زیر مصرف نمایید:

 • سیتریزین (Zyrtec)
 • دیفن هیدرامین (بنادریل)
 • لوراتادین (کلاریتین)

آنتی هیستامین ها برای کم شدن بازتاب جسم شما به آلرژن و کم شدن خارش و برانگیختن مورد مصرف قرار می گیرند.

جلوگیری و بهداشت

اگر خارش روی سینه شما به علت خشکی پوست ایجاد شده، مواظبت از پوست قادراست به طور چشمگیری در از دست دادن آن اثربخش باشد. همینطور مواظبت از پوست زیر و روی سینه ها برای پیشگیری از بروز تقویت جدی تری نظیر عفونت های دراثر قارچ باارزش است.

شستشو و خشک کردن کامل پوست: برای تمیز کردن پوست خود از یک صابون ملایم مصرف نمایید و حتما ممحدودهه ی سینه را خشک نمایید تا رطوبت آن کاملا از بین برود.

مرطوب کردن پوست: مرطوب کننده های بدون عطر می توانند به پیشگیری از خارش پوست خشک بخش سینه و یا هر منطقه دیگری از پوست شما یاری کنند.

محصولات مواظبت از پوست خود را تغییر دهید: اگر از صابون ها، مواد شوینده یا دیگر محصولاتی که به شدت عطری هستند و یا شامل سدیم لوریل سولفات می باشند مصرف می نمایید، این مواد می توانند سینه های شما را خشک و برانگیختن کنند. لذا شما بایست به دنبال محصولاتی باشید که برای پوست های حساس سودمند باشند.

چه وقتی بایست به پزشک رجوع نمایید

اگر چه خارش سینه ی شما احتمالا دراثر یک دلیل ساده نظیر خشک شدن پوست یا کشیده شدن آن است، اما این احتمال نیز وجود دارد که این امر دراثر یک مسئله اساسی و جدی باشد. در صورت وجود هر یک از موارد زیر، دکتر یا کارشناس پوست خود را از خارش سینه های خود مطلع نمایید:

 • خارش بیش از چند روز یا چند هفته دنباله داشته باشد.
 • خارش خیلی شدید باشد.
 • سینه های شما حساس، متورم یا دردناک شده باشند.
 • خارش به معالجه جواب ندهد.
 • بثورات در زیر، و یا بین سینه های شما ظاهر شده باشند.

نکات لازم

تشخیص خارش های فاقد نشانه ها ویژه در هر بخش از پوست شما، از جمله سینه ها، قادراست سخت باشد. خوشبختانه این پیامد احتمالا دراثر یک سوزش ساده پوست، خشکی پوست یا مسائل دراثرپرورش سینه است. خارش به وجود آمده به این علت ها احتمالا پرمخاطره نیستند و با داروهای خانگی نظیر کرم هایمحلی یا آنتی هیستامین ها رفع خواهند شد. با این حال، اگر خارش روی سینه شما سبب مسائل غیر متداولی برایتان شده یا به معالجه جواب نمی دهد، یک دکتر یا کارشناس پوست به شما در معالجه آن یاری خواهند کرد


نظر های خودتون را برای دانلود آهنگ محلی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد