خواص و مضرات مصرف رازیانه برای سلامت - 9 خاصیت رازیانه | طب سنتی

ناشر : دانلود آهنگ محلی

خواص و مضرات مصرف رازیانه برای سلامت - 9 خاصیت رازیانه | طب سنتی


رازیانه گیاهی گلدار از راسته آپیالس، از تیره چتریان و از سرده رازیانه‌ها است. این گیاه لبریز از موادی یکسان هورمون خانم هاه استروژن (فیتواستروژن‌ها) است و طبیعتی گرم دارد.

با اینکه بعضی از مردم مزه رازیانه را دوست ندارند اما این ماده قادراست مزایای بیشتری برای تندرستی مردم داشته باشد. رازیانه توسط رنگ سفید و ساقه بلند سبز رنگش شناخته می‌شود.

رازیانه بومی جنوب غربی آسیا و جنوب اروپا بویژه قسمت مدیترانه‌ای است اما امروزه در زیادتر کشورهای جهان همانند ایالت متحده آمریکا، فرانسه، هند و روسیه نیز کشت می‌شود. این گیاه زیادتر در پاییز برداشت می‌گردد. به همین خاطر در فصل پاییز و زمستان زیادتر از دیگر فصول رازیانه را خواهید دید.

رازیانه در فرهنگ‌های متفاوت برای فایده معالجه ای‌اش مورد مصرف قرار می‌گرفت. در طب چینی قدیمی، از آن برای یاری به گونه های متفاوتی از تقویت همانند زیاد شدن شیر مادر مصرف می‌شد. این گیاه به درد شکم، خوب شدن جای نیش حشرات یا معالجه گلو درد یاری می‌کند.

اهمیت غذا ای رازیانه:

یک عدد رازیانه متوسط محدوده ۷۳ کالری، ۳ گرم پروتئین، ۱۷ گرم کربوهیدرات دارد. این ماده چربی اندکی دارد اما کلسترول ندارد.

رازیانه مقادیر خیلی بیشتری فیبر دارد. میل کردن قسمت سفید رنگ آن محدوده ۷ گرم فیبر خوراکی را تامین می‌کند. این میزان معادل ۲۸ درصد از احتیاج هر روزه جسم به فیبر است. زیادتر مردم نمی‌توانند فیبر به اندازه استفاده کنند. به همین خاطر استفاده یک عدد رازیانه متوسط در روز قادراست ۷ گرم فیبر وارد جسم کند. بخش سفید رنگ رازیانه شامل ۹۶۹ میلی گرم پتاسیم است و قادراست ۲۷ درصد از احتیاج جسم به این ماده معدنی را رفع کند.

پتاسیم برای یاری به کم شدن فشار خون و نیز حفظ ومراقبت تعادل مایعات خیلی الزامی است. رازیانه ویتامین C بی‌شماری دارد و استفاده بخش سفید رنگ آن قادراست ۲۸ میلی گرم از ویتامین C را وارد جسم کند ویتامین C یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که قادراست فرایند پیری را کندتر کند و سبب زیاد شدن تندرستی سیستم ایمنی جسم گردد.

رازیانه ویتامین‌های باارزش دیگری همانند ویتامین A، B6 ، K و فولات را نیز تامین می‌کند. این گیاه منشا خیلی مناسبی از دیگر مواد معدنی همانند آهن، کلسیم، مس، روی و سلنیوم است.

خصوصیات رازیانه:

  1. تندرستی استخوان ها

به دلیل کلسیمی که در رازیانه وجود دارد استفاده آن به حفظ ومراقبت تندرستی استخوان‌ها یاری بیشتری خواهد کرد.رازیانه شامل ۱۱۵ میلی گرم کلسیم است و قادراست ۱۰ درصد از احتیاج جسم به کلسیم را رفع کند. با استفاده آن می‌توانید کلسیم موجود در رژیم خوراکی را زیاد شدن دهید. این موضوع برای مردمی که نمی‌توانند از دیگر منابع کلسیم گرفتن کنند خیلی عالی است. اما کلسیم تنها ماده غذایی تثبیت کننده استخوان نیست که در رازیانه یافت می‌شود. این گیاه شامل منیزیم، فسفر و ویتامین K است که اثر باارزشی در حفظ ومراقبت تندرستی استخوان‌ها بازی می‌کنند.

  1. خوب شدن تندرستی پوست

رازیانه منشا مناسبی برای ویتامین C محسوب می‌شود. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که اسیب رادیکال‌های ازاد را کمتر می‌کند. همین امر سبب می‌شود پوست صورت گرفتار پیری زودرس نشود. ویتامین C برای تشکیل کلاژن خیلی الزامی است و ابزار قدرتمندی برایمراقبت از ظاهر پوست محسوب می‌شود. فقدان ویتامین C در جسم را اسکوروی می‌نامند. این فقدان سبب می‌شود جسم به درستی کلاژن را تولید نکند. همین امر منجر به خونریزی لثه‌ها و خونریزی زیر پوست می‌شود. به دلیل عملکردی که ویتامین C در جسم دارد، میزان به اندازه و خوب از این ویتامین برای کم شدن چین و چروک و حفظ شادابی و تندرستی پوست الزامی است.

  1. کم شدن فشار خون

رازیانه قادراست فشار خون و التهاب را به دلیل محتوای پتاسیمی بالا و محتوای سدیمی اندک کم شدن دهد. پتاسیم در برابر سدیم می‌ایستد و همین امر سبب می‌شود فشار خون پایین آورده شود. رژیم خوراکی لبریز از پتاسیم قادراست فشار خون را کم شدن دهد. فقط به دلیل داشته باشید که این تاثیرات یک شبه ایجاد نمی‌شوند. برای اینکه بتوانید از این مزایا بهره مند شوید بایست ۴ هفته رژیم خوراکی با پتاسیم بالا استفاده نمایید.

  1. یاری به هضم

رازایانه قادراست هضم و گوارش را خوب شدن بقسمتد. از آنجایی که این گیاه محدوده ۷ گرم فیبر خوراکی دارد قادراست به تندرستی سیستم گوارش یاری بی‌شماری بکند. عضلاتی که در سیستم گوارشی شما قرار دارند به فیبر خوراکی احتیاج خواهند داشت.

از آنجایی که مسائل گوارشی همانند یبوست و IBS در بزرگسالان رایج است، استفاده رازیانه قادراست انتخاب هوشمندانه ای باشد.افزون بر این فیبر هنظیر یک مسواک کوچک عمل می‌کند و قادراست سموم موجود در روده را پاکسازی کند. این سموم اگر در جسم باقی بنظیر سبب ایجاد سرطان روده بزرگ خواهند شد.

خود رازیانه هنظیر یک ملین عمل می‌کند و به دفع سموم از جسم یاری بی‌شماری خواهد کرد. به همین خاطر بعضی از فرهنگ‌ها بعد از میل کردن نوبت خوراکی دانه رازیانه را می‌جوند تا به هضم یاری کند و بوی بد دهان را از بین ببرد.

بعضی از روغن‌هایی که در رازیانه یافت می‌شود به تولید مایع گوارشی یاری خواهد کرد. رازیانه همینطور برای مردمی که رفلاکس اسید دارند نیز سودمند است. اضافه کردن رازیانه به رژیم خوراکی قادراست PH معده رامناسب سازد.

  1. زیاد شدن سیری

فیبر هیچ کالری ندارد و قادراست شما را سیر نگه دارد. انسان‌ها آنزیمی که برای عدم موفقیتن فیبر ضروری است را ندارند. به همین خاطر فیبر به عنوان کالری در جسم جذب نمی‌شود. رازیانه محدوده ۷ گرم فیبر عاری از کالری دارد.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که رژیم خوراکی لبریز از فیبر قادراست به کم شدن وزن یاری کند. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۱ نشان می‌دهد استفاده ۱۴ گرم فیبر در روز قادراست به کم شدن وزن مناسبی منجر شود. با اضافه کردن رازیانه به رژیم خوراکی می‌توان حس سیری را فراهم کرد. این موضوع به کم شدن وزن یاری بی‌شماری خواهد کرد.

  1. خوب شدن کولیک در نوزادان

کولیک یا قولنج در نوزادان یکی از تقویت دکتری نسبتا بی ریسک است. کولیک به گریه‌های بی‌وقفه بیش از سه ساعت در روز که بیش از سه روز در هفته رخ دهد و حداقل سه هفته تداوم یابد، گفته می‌شود. در این تقویت پدرومادر هر کاری می کنند تا نوزاد ارام شود.

دارویی که به تازگی با نام دی سیکلومین هیدروکلراید برای معالجه کولیک مصرف می‌شود قادراست پیامد جانبی شدیدی به همراه داشته باشد. اما پژوهشگران گرفتنه اند که روغن دانه رازیانه قادراست درد را در نوزادان کم شدن دهد و یک معالجه طبیعی و خانگی برای کولیک محسوب می‌شود. در مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۳، پژوهشگران روغن دانه رازیانه را با دارونماها مورد مقایسه قرار دادند.

گروهی که با روغن دانه رازیانه معالجه شده بودند ۶۵ درصد کولیک کمتری را تجربه کرده بودند. اگرچه این مطالعه دلگرمیوار کننده است اما هنوز دوز خوب برای نوزادان تعیین نشده است. شاید بتوان گفت امن ترین شیوه برای معالجه کولیک نوزادان آشامیدن چای رازیانه توسط مادر است.

مقاله مرتبط: کولیک نوزادی چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟
  1. یاری به جلوگیری از سرطان

رازیانه قرن‌هاست که در طب چینی برای یاری به معالجه تقویت التهابی همانند خوب شدن جای نیش حشرات یا گلو درد مورد مصرف قرار می‌گیرد. توانایی رازیانه برای کم شدن التهاب پژوهشگران را به تحقیق تاثیرات آن بر روی سرطان واداشته است.

روغنی به نام anethole که در رازیانه یافت می‌شود در بعضی از مطالعات بالینی به عنوان معالجه طبیعی سرطان شناخته شده است و قادراست تولید سلول‌های سرطان سینه را کم شدن دهد.

دانشمندان بر این باوند که این روغن قادراست التهابی که منجر به پیشرفت سرطان می‌شود را کم شدن دهد. با اینحال هنوز مطالعات زیادتری در این زمینه احتیاج هست.

دیگر مواد ضد التهابی در رازیانه همانند سلنیوم قادراست به کم شدن نرخ مرگ و میر دراثر سرطان یاری کند. مطالعه بزرگی که شامل ۸۰۰۰ شرکت کننده بود نشان داد که سلنیوم مرگ و میر دراثر سرطان را کم شدن می‌دهد.

  1. کم شدن ریسک دچار به مریضی‌های قلبی

خوراکی هایی که فیبر بالایی دارند( به ویژه فیبر محلول) می‌توانند میزان کلسترول خون را کم شدن دهند. رژیم خوراکی لبریز از فیبر قادراست ریسک حملات قلبی و سکته را با کمتر کردن میزان کلسترول خون کم شدن دهد.

محتوای فیبر و پتاسیم بالا در رازیانه قادراست ریسک دچار به مریضی‌های قلبی عروقی را با کم شدن کلسترول و فشار خون ، کم شدن دهد. رازیانه همینطور منشا مناسبی از ویتامین‌های حفاظت کننده از قلب همانند فولات و ویتامین C است.

  1. تندرستی چشم

دژنراسیون ماکولا یکی از مسائل بینایی وابسته با پیری است. اگرچه علت اصلی این مریضی هنوز نمایان نیست اما آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند التهاب موجود در جسم را کم شدن دهند و بینایی را خوب شدن بقسمتد.

رازیانه شامل مواد غذایی بی‌شماری است که از بیناییمراقبت می‌کنند. به دلیل فلاونوئید، ویتامین C و دیگر مواد معدنی موجود در این گیاه، می‌توان از اسیب استرس اکسیداتیو و التهاب پیشگیری کرد.

پیامد احتمالی استفاده رازیانه:

اگرچه زیادتر مردم مسئلهی با استفاده رازیانه ندارند اما در بعضی از موارد بایست از استفاده این گیاه پیشگیری کرد. بعضی از مردم امکان پذیر است به بعضی از مواد حساسیت داشته باشند. به همین خاطر بایست از استفاده دانه‌های رازیانه پرهیز کنند. به دلیل میزان پتاسیم بالایی که در رازیانه وجود دارد مردمی که مبتلا به مریضی کلیوی هستند بایست استفاده آن را ممحدوده سازند. مردمی که از مسدود کننده‌های بتا مصرف می‌کنند بایست از استفاده رازیانه پیشگیری نمایند.

چگونه رازیانه مناسبی انتخاب کنیم و آن را مهیا سازیم؟

رازیانه بافت تردی دارد و مزه و عطر آن شبیه شیرین بیان است. شما می‌توانید از آن در خوراکی های متفاوتی مصرف نمایید. وقتی که می‌خواهید رازیانه را انتخاب نمایید به دنبال رازیانه ای باشید که بخش سفید رنگ آن استوار است. این بخش را می‌توان به مدت ۴ الی ۵ روز در فریزرمراقبت کرد. با گذشت وقت عطر و مزه آن از بین می‌رود پس مناسبتر است آن را تازه میل نمایید.


نظر های خودتون را برای دانلود آهنگ محلی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد