گابا چیست؟ همه چیز درباره مکمل گابا | طب سنتی

ناشر : دانلود آهنگ محلی

گابا چیست؟ همه چیز درباره مکمل گابا | طب سنتی


زیادتر مردم قبلا هرگز درمورد گابا چیزی نشنیده اند و نمی دانند چه کاری انجام می دهد. با اینحال برای مردمی که از نگرانی رنج می برند یا بی خوابی دارند، این سرایت دهنده عصبی باارزش قادراست یک گزینه کلیدی برای کم شدن علامت های موجود باشد. در حقیقت، زیادتر داروهایی که برای معالجه این تقویت مورد مصرف قرار می گیرند با زیاد شدن فعالیت این سرایت دهنده عصبی در مغز فعالیت می کنند. به عنوان مثال بنزودیازپین کلاسی از داروهای ضد نگرانی است که با خوب شدن فعالیت گیرنده گابا کار می کند و قادراست نگرانی را تسکین بقسمتد. داروهای خواب همانند Ambien نیز قادراست با زیاد شدن فعالیت گابا به کار خود دنباله دهد و در نهایت تاثیر ارام قسمتی داشته باشد و بی خوابی را تسکین بقسمتد. ارزش این سرایت دهنده عصبی کلیدی در سال های اخیر کشف شده است اما زیادتر پژوهشگران سال هاست که به اثر این ماده در تقویت متفاوتی همانند بی خوابی، افسردگی، نگرانی و التهاب ایمان دارند. گابا قادراست میزان هورمونپرورش را در انسان زیاد شدن دهد. این هورمون، هورمون باارزشی است که قادراست ریسک مریضی های قلبی را کم شدن دهد، قدرت عضلات را زیادتر کند. خوشبختانه شما می توانید میزان این سرایت دهنده عصبی باارزش را با استفاده مکمل یا به یاری مواد طبیعی که بر روی سنتز آن تاثیر می گذارند زیاد شدن دهید.

گابا چیست؟

قدما آمینوبوتیریک اسید که به عنوان گابا شناخته می شود یک سرایت دهنده عصبی است که به ارسال پیام بین مغز و سیستم عصبی یاری می کند. این ماده در مغز از طریق گلوتامات تولید می شود. این فرایند نیز توسط شکل فعالی از ویتامین B6 و GAD کاتالیز می شود. عملکرد اصلی گابا کم شدن فعالیت سلول های عصبی در سیستم عصبی است. تحقیقات متفاوت نشان داده اند که این ماده قادراست اثر باارزشی در تقویت متفاوت همانند افسردگی، نگرانی و استرس بازی کند. قدما آمینوبوتیریک اسید تاثیر آرام قسمتی طبیعی دارد و زیادتر پژوهشگران بر این باورند که با کم شدن برانگیختن پذیری عصبی قادراست جلوی نگرانی و ترس را بگیرد. این ماده اکثر به عنوان یک مکمل طبیعی برای ترویج خواب، خوب شدن خلق و خو و تسکین علامت های پیش از قاعدگی مورد مصرف قرار می گیرد.

مصارف و مزایای گابا:

  • تسکین نگرانی
  • خوب شدن خواب
  • کم شدن علامت های افسردگی
  • تسکین علامت های سندرم پیش از قاعدگی
  • کم شدن التهاب

تسکین نگرانی:

یکی از عملکردهای اصلی گابا، کم شدن برانگیختن پذیری عصبی است که قادراست نگرانی و ترس را کم شدن دهد. این موضوع به تاثیر آرام قسمتی آن است و اکثر به عنوان یک معالجه طبیعی برای نگرانی مورد مصرف قرار می گیرد. در حقیقت، آشفتگیات نگرانی با کم شدن میزان گابا وابسته بوده اند. مطالعه انجام شده در یکی از موسسات نشان می دهد مردمی که آشفتگی نگرانی و ترس را دارند جواب درستی از گابا را نداشته اند. یکی دیگر از مطالعات انجام شده در دانشگاه کلمبیا نشان می دهد مردمی که آشفتگی ترس و نگرانی را دارند و در خانواده خود سابقه نگرانی و مسائل وابسته با خلق و خو را دارند غلظت گابا در مغزشان اندک است. افزون بر گابا، معالجه های طبیعی متعددی برای نگرانی وجود دارد که از جمله آن می توان به مدیتیشن، روغن های الزامی یا ریشه سنبل الطیب ذکر کرد. این گیاه قادراست میزان گابا را در مغز زیاد شدن دهد.

خوب شدن خواب:

بی خوابی یکی از تقویتی است که با مسئله در به خواب رفتنی که سی درصد از بزرگسالان جهان را تحت اثر خود گذاشته است نمایان می شود. گابا همانطور که قبلا نیز بیان کردیم تاثیر آرام قسمتی دارد و قادراست به مردم یاری کند خواب آسان تری داشته باشند. یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد استفاده گابا قادراست به خواب سریع مردم یاری کند و مدت وقتی که شخص برای به خواب رفتن احتیاجمند است را کم شدن دهد. افزون بر این، مردمی که گرفتار بی خوابی هستند همواره میزان پایینی از گابا را دارند. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۸ نشان می دهد بیمارانی که بی خوابی دارند ۳۰ درصد میزان کمتری از گابا را نسبت به گروه کنترلی دارند. افزون بر استفاده گابا برای خواب، دارا بودن یک برنامه خواب منظم، ممحدوده کردن استفاده کافئین و استفاده منیزیم برای خوب شدن عملکرد گابا قادراست به خواب مناسبتر مردم یاری کند.

کم شدن افسردگی:

گابا افزون بر اینکه قادراست از نگرانی جلوگیری کند و خواب را مرتب کردن نماید، اثر باارزشی در افسردگی دارد. پژوهشگران گرفتنه اند مردم مبتلا به افسردگی میزان پایین تری از گابا را دارند. میزان گابا امکان پذیر است بعد از معالجه افسردگی زیاد شدن نمایان کند. یکی از مطالعات انجام شده در دانشگاه Yale نشان می دهد بیمارانی که معالجه با ضربه الکتریکی تشنج‌آور را برای افسردگی خود امتحان می کنند میزان گابای آن ها زیاد شدن نمایان می کند. گابا به لطف تاثیرات ضد افسردگی خود قادراست یک معالجه جانشین برای معالجه های قدیمی افسردگی باشد. دیگر معالجه های طبیعی برای افسردگی شامل اصلاح رژیم خوراکی، تمرین ورزشی بیشتر و اعتماد از استفاده ویتامین D مورد احتیاج است.

تسکین علامت های سندرم پیش از قاعدگی:

این سندرم گروهی از علامت ها همانند تغییر در خلق وخو، خستگی، هوس مواد خوراکی را در خانم ها ایجاد می کند. مطالعات انجام شده نشان می دهد میزان گابا در طول دوره قاعدگی گرفتار آشفتگی می شود و قادراست در طول این سیکل کم شدن نمایان کند. این سرایت دهنده عصبی قادراست علامت های سندرم پیش از قاعدگی را خوب شدن بقسمتد. به عنوان مثال بعضی از مطالعات نشان می دهد این ماده به عنوان تسکین دهنده درد عمل می کند. ویتامین B6 و منیزیم نیز قادراست معالجه طبیعی برای این تقویت باشد.

کم شدن التهاب:

اگرچه التهاب جواب طبیعی است که توسط سیستم ایمنی بنابراین مریضی یا اسیب برانگیختن می شود اما التهاب مزمن قادراست به مریضی هایی همانند سرطان، مریضی های قلبی و حتی آرتریت منجر شود. بعضی از تحقیقات انجام شده نشان می دهد گابا میزان التهاب را در جسم کم شدن می دهد و قادراست یک معالجه عالی برای این تقویت باشد. به عنوان مثال مطالعه انجام شده در UCLA نشان می دهد استفاده مکمل شامل گابا در موش ها ریسک پیشرفت آرتریت روماتوئید و علامت های آن را کم شدن می دهد. یکی دیگر از مطالعات انجام شده نشان می دهد گابا قادراست فعالیت مسیری که سبب التهاب مفاصل می شود را کم شدن دهد. پر کردن رژیم خوراکی با خوراکی های ضد التهابی قادراست ریسک التهاب را کم شدن دهد. سبزیجاتی با برگ سبز، توت ها، سالمون، گردو همگی ضد التهاب هستند.

ریسکات و پیامد جانبی استفاده گابا:

گابا برای زیادتر مردم امن است و قادراست تاثیرات جانبی اندکی به همراه داشته باشد. با اینحال بعضی از مردم بایست استفاده آن را ممحدوده سازند یا اصلا آن را استفاده نکنند. اگر باردار هستید یا به بچه خود شیر می دهید نبایست از مکمل گابا مصرف نمایید زیرا مطالعاتی بر روی این گروه از مردم انجام نشده است. افزون بر این، اگر در حال حاضر داروهایی را برای افسردگی، بی خوابی یا نگرانی استفاده می نمایید مناسبتر است قبل از آغاز استفاده هر گونه مکمل دیگری با دکتر خود مشورت نمایید زیرا این مکمل ها امکان پذیر است با داروی استفادهی تداخل داشته باشند. بعضی از مردم گزارش کرده اند که دوز بالای این مکمل قادراست نگرانی و دوره های افسردگی را زیاد شدن دهد. دیگر پیامد جانبی این مکمل در برگیرنده حس خارش یا سوزش در پوست و گرگرفتگی پوست است.

راهنمای دوز استفادهی گابا:

دوز استفادهی قادراست بر اساس سن، جنسیت و قد مختلف باشد. قبل از آغاز استفاده مکمل، مناسبتر است با دکتر خود مشورت نمایید و ببینید چه دوزی برایتان خوب است. دوز عمومی برای تسکین استرس محدوده ۷۵۰ الی ۸۰۰ میلی گرم در روز است که به سه الی چهار دوز در روز تقسیم بندی می شود. برای تسکین نگرانی، بعضی از مردم پیشنهاد می کنند محدوده ۲۵۰ میلی گرم تا ۶۵۰ میلی گرم را سه بار در روز استفاده نمایید که کلا ۷۵۰ الی ۱۹۵۰ میلی گرم خواهد بود. برای کم شدن علامت های ADHD مناسبتر است محدوده ۲۵۰ الی ۴۰۰ میلی گرم مکمل طبق دید دکتر استفاده شود. مناسبتر است کار خود را با دوز اندک آغاز نمایید و سپس مطمئن شوید که می توانید دوز بالاتر را تحمل نمایید. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم قبل از استفاده هر گونه مکملی با دکتر خود مشورت نمایید. شما می توانید این مکمل را از داروخانه ها آماده نمایید.به جای استفاده مکمل گابا می توانید از دیگر مکمل های طبیعی برای نگرانی مصرف نمایید که به زیاد شدن گابا در مغز یاری می کنند. به عنوان مثال ریشه سنبل الطیب قادراست به ازاد شدن گابا در مغز یاری کند. منیزیم نیز برای عملکرد گابا از ارزش بیشتری برخوردار است. در حقیقت، بی خوابی و نگرانی دو علامت شایع فقدان منیزیم در جسم است. استفاده منیزیم به اندازه در رژیم خوراکی قادراست به کم شدن این موارد یاری کند. ویتامین B6 نیز تولید گابا را کاتالیز می کند. رفع کردن احتیاجهای ویتامین B6 در جسم از بروز بی خوابی و نگرانی پیشگیری کند.

تاریخچه:

اگرچه گابا در سال ۱۸۸۳ به طور غیرطبیعی سنتز شد اما زیادتر پژوهشگران در مورد آن اطلاعاتی بیشتری نداشتند. در حقیقت، ارزش این ماده در سال های اخیر شناسایی شده است. این ماده برای اولین بار در سال ۱۹۱۰ در بافت ها شناسایی شد و در سال ۱۹۵۰ در مغز پستانداران کشف گردید.

اقدامات احتیاطی:

مصرف مکمل ها در خانم ها باردار یا شیرده به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود زیرا امکان پذیر است پیامد ناخواسته ای برایشان داشته باشد. اگر دارویی برای نگرانی، افسردگی یا بی خوابی استفاده می نمایید بایست قبل از آغاز استفاده مکمل گابا با دکتر خود مشورت نمایید زیرا قادراست با این داروها تداخل داشته باشد. استفاده دوز بالای این مکمل امکان پذیر است دوره های نگرانی و افسردگی را زیادتر کند. اگر علامت یا پیامد جانبی داشتید حتما این موضوع را به دکتر خود اطلاع دهید. افزون بر این، اگر علامت های منفی همانند سوزن شدن یا گرگرفتگی پوست را داشتید حتما با دکتر مشورت نمایید.

سخن نهایی:

  • گابا یک سرایت دهنده عصبی مهارکننده است که احساس ترس و نگرانی را کم شدن می دهد
  • این ماده قادراست برای تقویت متعددی سودمند باشد و به کم شدن افسردگی، ADHD، بی خوابی، نگرانی، التهاب و علامت های سندرم پیش از قاعدگی یاری می کند. گابا قادراست میزان هورمونپرورش را زیاد شدن دهد
  • شما می توانید گابا را به صورت مکمل یا به یاری مواد طبیعی همانند سنبل الطیب که میزان آن را در جسم زیاد شدن می دهند مورد مصرف قرار دهید.
  • برای زیادتر مردم مصرف مکمل ها امن است و قادراست یک شیوه اثربخش برای جنگیدن با زیادتر مریضی ها باشد.