راههای درمان پسوریازیس - 21 راه کاهش پسوریازیس | طب سنتی

ناشر : دانلود آهنگ محلی

راههای درمان پسوریازیس - 21 راه کاهش پسوریازیس | طب سنتی


روش‌های خیلی بیشتری برای معالجه پسوریازیس وجود دارد. معالجه‌های غذا،محلی و نیز بیولوژیک برای این مریضی مورد مصرف قرار می‌گیرد.


معالجه هر روزه:

اگرچه هیچ معالجه ای برای پسوریازیس وجود ندارد اما معالجه‌های غذا ومحلی بیشتری وجود دارد که مردم می‌توانند از آن برای مدیریت مریضی خود مصرف کنند. معالجه‌هایمحلی که همواره به صورت مستقیم بر روی پوست اعمال می‌شوند، می‌توانند خارش و التهاب پوست را کم شدن دهند، ظاهر پوست را خوب شدن بقسمتند و تولید سلول‌های غیر عادی را کمتر کنند. تولید سلول‌های غیر طبیعی یکی از علت ها اصلی مریضی پسوریازیس محسوب می‌شود.


اولین خط دفاعی در بدن:

اگر تقویت شما به چند ناحیه ویژه ممحدوده شده است، داروهایمحلی اولین خط دفاعی جسم محسوب می‌شوند. می‌توان بیماران را به دو گروه مجزا طبقه بندی کرد. یکی از این گروه ها مردمی هستند که تنها چند نقطه بر روی جسم دارند. برای معالجه این بیماران همواره از داروهایمحلی مصرف می‌شود. بیمارانی که نقاط بی‌شماری بر روی جسم دارند را نمی‌توان با معالجهمحلی به طور کلی خوب شدن قسمتید. زیرا اعمال اینگونه داروها بر روی همه ی نقاط اندکی سخت است. برای مردم مبتلا به پسوریازیس که زیادتر نقاط جسم پوشیده شده است، داروهای غذا و بیولوژیک‌ها مناسبتر پاسخ می‌دهند.


معالجه ترکیبی:

دکتر امکان پذیر است بخواهد از معالجه‌های ترکیبی مصرف کند. در چنین تقویتی به مریض پیشنهاد می‌شود داروها را به صورت منظم بر روی نواحی نمایان شده اعمال کند و مطمئن شود تمام قسمت‌ها به مناسبی پوشش داده شده است.


کرم‌های مرطوب کننده:

یکی از درمآنانی اصلی برای مریضی پسوریازیس مرطوب حفظ کردن هر روزه پوست است. این موضوع در فصل‌های سرد و خشک سال از ارزش ویژه‌ای برخوردار است. به بیماران پیشنهاد می‌شود از پمادهایی همانند لوسیون‌ها و وازلین برای کمتر کردن خارش و قرمزی مصرف کنند. یافتن یک محصول خوب برای پوست، به فرایند آزمون و خطا احتیاج دارد. هر چند شما می‌توانید از یک دکتر کارشناس نیز برای اینکار مشورت بگیرید. بعد از انتخاب محصول خوب،تلاش نمایید آن را بلافاصله بعد از حمام اعمال نمایید.


قطران زغال‌سنگ:

هنوز نمایان نیست این معالجه قدیمی چگونه قادراست به بیماران مبتلا به پسوریازیس یاری کند. پزشک رابرت ای کالب در این باره می گوید: ما هنوز طرز کار و فرایند این ماده را به مناسبی نمی‌دانیم. دکتران بر این باورند که این ماده قادراست تولید بیش از اندازه سلول‌های پوستی را کمتر کند. یکی از برتری‌های اصلی این ماده این است که پیامد جانبی بیشتری ندارد. البته بایست به دلیل داشته باشید که قطران زغال سنگ بدبوست و قادراست سبب ایجاد لکه بر روی لباس شود.


استروئیدهایمحلی :

استروئیدها، نقطه اتکاء معالجهمحلی هستند. استروئیدهایمحلی که با عنوان کورتیکواستروئیدهایمحلی نیز شناخته شده اند یکی از باارزش ترین و شایع ترین راه‌حل‌هایمحلی است که می‌توان از آن مصرف کرد.

استروئیدها چگونه کار می‌کنند؟

استروئید قادراست التهاب را کم شدن دهد، خارش را تسکین بقسمتد و پیشرفت نقاط جدید را کندتر نماید. اگرچه این گونه معالجه اثربخش است اما استروئیدهایمحلی تهاجمی قادراست سبب نازک شدن پوست شود. درنتیجه زیادتر کارشناسان پوست پیشنهاد می‌کنند از این معالجه به صورت دوره‌ای و در یک ممحدودهه ویژه مصرف شود. باارزش ترین چالشی که در این مورد وجود دارد مصرف مزایای استروئیدها بدون ضرر وارد شدن به جسم است.


آنالوگ‌های ویتامین D:

ویتامین D غیرطبیعی(داروهایی که تولید بیش از اندازه سلول‌های پوستی را کنترل می‌کند) سبب کم شدن خارش پوست می‌شود. اینگونه موارد هنظیر محصولات استروئیدیمحلی سریع عمل نمی‌کنند اما سبب نازک شدن پوست نخواهند شد و این خود برتری بزرگی است.


مواظبت‌های تکمیلی:

زیادتر دکتران از آنالوگ‌های ویتامین D به عنوان مکمل استروئید مصرف می‌کنند. وقتی که مریضی با مصرف استروئید تحت کنترل قرار گرفت می‌توان از مشتقات ویتامینD مصرف کرد.


مشتقات ویتامین A:

مشتقات ویتامین A همانند تازاروتینپرورش سلول‌های پوستی را کندتر می‌کند و از التهاب آن می‌کاهد. آن‌ها همواره در نواحی همانند صورت، پوست سر و ناخن‌ها مورد مصرف قرار می‌گیرند. با این وجود امحل ایجاد خارش نیز وجود دارد.


اسید سالیسیلیک:

این گونه معالجه که همواره به همراه داروهایمحلی مورد مصرف قرار می‌گیرد، قادراست التهاب را کم شدن دهد و به حذف تکه‌هایی که در پوست ظاهر می‌شود یاری نماید. اسید سالیسیلیک بدون نسخه و با تجویز دکتر موجود است. شما می‌توانید این ماده را به صورت لوسیون، صابون، شامپو و دیگر اشکال آماده نمایید.


داروهای غذا:

سال‌هاست که از داروهای غذا برای معالجه این مریضی مصرف می شود. در سال‌های اخیر بیمارانی که پسوریازیس متوسط تا شدید داشتند به داروهای بیولوژیک جدید روی آورده اند. اما داروهای غذا نیز ارزش ویژه خود را دارند.


مدیریت هر روزه:

خوشبختانه، پسوریازیس قابل مدیریت است. معالجه‌هایی که برای این مریضی وجود دارد اثربخشتر، امن تر و ساده تر از سال‌های گذشته هستند.


متوتروکسات:

متوتروکسات چیست؟ این دارو متعلق به گروه داروهای شناخته شده با نام آنتی متابولیت‌ها است. متوتروکسات در تولید بیش از اندازه سلول‌های پوستی که سبب ایجاد این مریضی می شود تداخل ایجاد می‌کند. متوتروکسات همواره هفته‌ای یکبار و با دوز ۳۰ میلی گرم استفاده می‌شود. با این وجود دوز آن به مقادیر کمتر تقسیم می‌شود و در دوره ۲۴ ساعتی مورد مصرف قرار می‌گیرد.

اطلاعات زیادتر در مورد متوتروکسات:

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که این دارو در ۷۰ الی ۸۰ درصد بیماران مبتلا به پسوریازیس اثربخش بوده است. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد که ۶۰ درصد از بیمارانی که این دارو را گرفتن کرده اند فرایند معالجه مناسبتری داشته اند. همواره نتایج خوب شدن بعد از دو الی سه ماه دیده می‌شود.


سیکلوسپورین:

سیکلوسپورین یک داروی سرکوب کننده ایمنی است که با سرکوب کردن سلول‌های ایمنی معیوبی که سیگنالپرورش مجدد پوست را ارسال می‌کنند با مریضی پسوریازیس جنگیدن می‌کند. این دارو همواره یکبار در روز به صورت کپسول یا غذا استفاده می‌شود.


Acretin:

این دارو یک رتینوئید( گونهی ویتامین A غیرطبیعی) است. این دارو هر روزه یکبار استفاده می‌شود.


آدالیمومب:

این دارو همواره برای معالجه پسوریازیس و آرتریت روماتوئید مصرف می‌شود. در دوره کنترل شده زیاد مدت، بین ۵۵ تا ۷۰ درصد بیمارانی که از این دارو مصرف کرده بودند ، تعداد پلاک‌هایشان ۷۵ درصد کم شدن یافته بود.


رمی کید(اینفلیکسیماب):

هر هشت هفته یکبار، این دارو به صورت وریدی در مطب دکتر تزریق می‌شود. دو تحقیقی که در این مورد انجام شده است نشان می‌دهد که این دارو محدوده ۸۰ درصد اثربخش بوده است.


انبرل (اتانرسپت):

یکی از اولین بیولوژیک‌های تایید شده برای پسوریازیس، انبرل است که نسبتا داروی امنی است و می‌توان آن را تحمل کرد. تاثیرقسمتی این دارو محدوده ۴۵ تا ۶۰ درصد بوده است.


Amevive:

Amevive تنها بیولوژیک طراحی شده است که به صورت متناوب مصرف می‌شود. یکی از تحقیقات انجام شده نرخ موفقیت ۳۰ درصد را در طول دوره معالجه ۱۲ هفته نشان داده است. اگر این دارو بیش از ۶۰ هفته مورد مصرف قرار گیرد، تاثیرقسمتی بالای ۵۰ درصد را خواهد داشت. با این وجود مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که Amevive در زیاد مدت تاثیرقسمتی کمتری خواهد داشت.


اوستکناماب:

این دارو هر سه ماه یکبار تزریق می‌شود. از آنجایی که اوستکناماب یک مدولاتور سلول T یا مهار کننده TNF نیست، می‌توان به عنوان جانشین برای بیمارانی مصرف شود که به دیگر داروها جواب مثبتی نداده‌اند. در یک ازمایش بالینی نرخ جوابدهی این دارو بین ۶۵ تا ۸۰ درصد تعیین شده است.

۳ دیدگاه

  1. ❖ رضا در مرداد ۷, ۱۳۹۷در۴:۳۲ ب٫ظ

    سلام من محدوده سی سال پسوریاسیس داشتم تمام داروها وقرص ها ی که کارشناسان پوست تجویز میکردن امتح
    نظر های خودتون را برای دانلود آهنگ محلی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد