اختلال دوقطبی چیست؟ علائم، تشخیص و درمان | طب سنتی

ناشر : دانلود آهنگ محلی

اختلال دوقطبی چیست؟ علائم، تشخیص و درمان | طب سنتی


آشفتگی دوقطبی یک تقویت تندرستی ذهنی است که همواره توسط دوره‌های حملات شیدایی و افسردگی شناخته می‌شود. تغییرات غیر طبیعی در حالات روحی قادراست توانایی شخص در انجام کارهای عادی و روزانه را با آشفتگی مواجه کند. در آشفتگی دو قطبی، مردم امکان پذیر است وضعیت بیش از اندازه سرخوش یابرانگیختن پذیر را داشته باشند یا اینکه از وضعیت افسردگی رنج ببرند.

این آشفتگی زیادتر از تمام بزرگسالان جوان را هدف قرار می‌دهد اما تعداد بچه های که مبتلا به این آشفتگی هستند نیز بیشتر است. دچار به این آشفتگی در زیادتر مردم از سنین زیر ۲۵ سال آغاز می‌شود. این تقویت محدوده ۵.۷ میلیون نفر از بزرگسالان یا ۲.۶ درصد از جمعیت مردم بزرگسال در ایالت متحده آمریکا را تحت اثر گذاشته است. محدوده ۸۰ درصد از این مردم در گروه حاد طبقه بندی شده اند.

همینطور بخوانید: آشفتگی شخصیت مرزی چیست؟

نشانه ها آشفتگی دوقطبی:

دوره جنون یا شیدایی در آشفتگی دوقطبی شامل سرخوشی یا برانگیختن پذیری، پرواز ایده‌ها( فکرها ناپایدار، صحبت کردن سریع، تغییر از یک موضوع به موضوع دیگر)، زیاد شدن انرژی، فقدان احتیاج به خواب و بیش فعالی است.

در طول دوره شیدایی، مردم امکان پذیر است به سادگی ناآسان شوند، به شتاب حرف بزنند، به صورت غیر منطقی در پروژه‌های متفاوت شرکت کنند، اعتقادات و عقاید غیر قابل باور و غیر واقعی داشته باشند، در فعالیت‌های پرریسک همانند قمار، سوء استفاده مواد مخدر شرکت کنند یا فعالیت‌های پر ریسک زناشویی را داشته باشند.

متوسط طول اولین دوره شیدایی تقریبا سه ماه است. دوره شیدایی یا جنون را می‌توان بر اساس شدت به دوره‌های مختلفی تقسیم کرد. بر خلاف افسردگی متداولی، دوره افسردگی در آشفتگی دوقطبی اکثر حاد خواهد بود و قادراست در طول چند هفته رخ دهد بدون اینکه عاملهای قابل توجهی داشته باشد. گذشته از وضعیت افسردگی، دوره افسردگی امکان پذیر است به همراه مسائل خواب، بی فرقی یا نگرانی، از دست دادن انرژی ، فکرها وابسته با خودکشی باشد.


تشخیص آشفتگی دو قطبی:

همواره یک رواندکتر قادراست شخصی که مبتلا به آشفتگی دوقطبی است را شناسایی کند اما دکتران دیگر نیز می‌توانند این گونه آشفتگی را شناسایی دهند به شرطی که آموز‌ش‌های ضروری را دیده باشند. آشفتگی دوقطبی توسط راهنمای تشخیصی و آماری آشفتگیات روانی (DSM) به چند زیرگروه متفاوت تقسیم می‌شود.

بیماران مبتلا به آشفتگی دوقطبی گونه I ،همواره حداقل از یک دوره شیدایی و یک دوره افسردگی رنج می‌برند و این تغییر وضعیت قادراست به اندازه به اندازه حاد باشد تا مسائلی در مدرسه، سرکار و روابط ایجاد نماید.

آشفتگی دوقطبی گونه II ، نسبت به گونه اول بیشتر حاد نیست. مردمی که از این گونه آشفتگی رنج می‌برند همواره دوره نیمه شیدایی یا شیدایی خفیف را تجربه می‌کنند که نسبت به وضعیت شیدایی کامل خفیف‌تر است.

این مردم همینطور حداقل یک دوره افسردگی بزرگ و اساسی دارند. برای این مردم، دوره افسردگی همواره زیادتر از دوره نیمه شیدایی یا شیدایی خفیف طول می‌کشد و قادراست اثرات اندک و خفیفی بر روی برنامه‌های هر روزه شخص داشته باشد.

قسمتی از فرایند شناسایی همواره بر اساس سابقه خانوادگی و روانی شخص خواهد بود. بایست به این مطلب توجه داشته باشید که مردم در دوره‌های افسردگی زیادتر از دیگر دوره‌ها به دنبال یاری می‌روند. به همین خاطر دکتران بر این باورند که ورودی و توصیف علامت‌ها از طرف خانواده و دوستان قادراست تصویر دقیق تری از تقویت مریض حاصل کند و از بروز شناسایی اشتباه بکاهد.

همینطور بخوانید: تعریف مریضی روانی
معالجه و مصرف دارو:

در حال حاضر دکتران آشفتگی دوقطبی را به عنوان یک مریضی مادام الزندگی و بدون معالجه در دید می‌گیرند. با اینحال، معالجه‌های دارویی و دیگر روش‌های معالجه ای امکان پذیر است برای یاری به تسکین حالت‌های شخص و علامت‌های وابسته با آن مورد مصرف قرار گیرد. در بعضی از موارد نیز این معالجه‌ها برای مدیریت آشفتگی دوقطبی در زیاد مدت مصرف می‌شود.

آشفتگی دوقطبی همواره با تثبیت کننده‌های حالات روحی معالجه می‌شود اما افزون بر این موارد، شما می‌توانید از جلسات روانشناسی نیز مصرف نمایید، مریض را در جامعه درگیر نمایید، نحوه مدیریت تقویت را به خانواده‌های آن‌ها بیاموزید. تثبیت کننده‌های وضعیت روحی نظیر لیتیوم و والپروات برای جلوگیری از بالا و پایین شدن شدید حالات مصرف می‌شود.

پیامد جانبی محتمل در معالجه لیتیوم، پایین آمدن میزان تیروئید است که قادراست به زیاد شدن وزن در بعضی از مردم منجر شود.دیگر داروهایی که امکان پذیر است برای معالجه علامت‌های ویژه به کار رود شامل داروهای ضدافسردگی، داروهای ضد تشنج و داروهای ضد روان پریشی است.

داروهای ضد تشنج نظیر اسید والپروئیک ،داروی گاباپنتین (Neurontin)، توپیرامات و لاموتریژین (LAMICTAL) نیز به عنوان تثبیت کننده خلق و خوی به کار می‌رود. با اینحال مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۰ نشان می‌دهد که زیاد شدن رفتارهای پرریسکی همانند تصمیم به خودکشی در میان بیمارانی که از داروهای وابسته با تشنج مصرف کرده بودند زیاد شدن می‌یابد. به همین خاطر مناسبتر است تغییرات رفتاری در اینگونه بیماران تحقیق شود.

معالجه با شوک الکتریکی یا شوک معالجه ای نیز برای معالجه بعضی از بیماران مبتلا به آشفتگی دوقطبی مصرف می‌شود. این گونه معالجه همواره برای مردمی که دارای وضعیت روان پریشی یا جنون هستند خیلی خوب است. همینطور شوک معالجه ای در بیمارانی که اختلال بیشتری دارند و علامت‌های خودکشی در آن‌ها دیده می‌شود نیز مورد مصرف قرار می‌گیرد.

معالجه با شوک الکتریکی شامل مصرف یک محرک الکتریکی کوچک است که از طریق پوست سر اعمال می‌شود. اگرچه این معالجه به طور کلی اثربخش است اما بی قراری‌هایی در مورد تاثیرات زیاد مدت بر حافظه نیز وجود دارد.


مقاومت و مدیریت:

بیمارانی که مبتلا به آشفتگی دوقطبی هستند افزون بر معالجه می‌توانند از حمایت‌های عاطفی و معالجه رفتاری-شناختی نیز بهره‌مند شوند. برنامه‌های متعدد و گروه‌های پشتیبانی متفاوت قادراست به مریض یاری کند تا بر روی بازیابی اهداف تمرکز نماید.

از آنجایی که این مریضی و علامت‌های آن قادراست همسر، اعضای خانواده، دوستان و همکاران را تحت اثر قرار دهد، ایجاد یک بستر حمایتی
نظر های خودتون را برای دانلود آهنگ محلی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد