کیست شکلاتی چیست؟ عوارض کیست های شکلاتی + راه درمان آن | طب سنتی

ناشر : دانلود آهنگ محلی

کیست شکلاتی چیست؟ عوارض کیست های شکلاتی + راه درمان آن | طب سنتی


کیست های شکلاتی کیست های غیر سرطانی هستند که غالبا پر از مایع بوده و عموما در داخل تخمدان هاپرورش می کنند. آنان نام خود را از ظاهر قهوه ای و قیر نظیرشان می گیرند که شبیه به شکلات ذوب شده است.

همواره به این کیستها اندومتروز تخمدان نیز می گویند. این کیست ها به علت انباشته شدن خون قاعدگی و بافت های قدیمی تخمدان که حفره های کیست را پر می کنند به این رنگ در می آیند. کیست های شکلاتی می توانند در درون یکی از تخمدان ها یا هر دو و به صورت تکی و یا چند تاییپرورش کند.

بنیاد اندومتروز امریکا تخمین زده است که کیست های شکلاتی در ۲۰ تا ۴۰ درصد از خانم ها مبتلا به اندومتروز به وجود می ایند. اندومتروز آشفتگی رایجی است که در آن قسمت داخلی رحم، که زهدان نام دارد بیش از اندازهپرورش کرده ، از رحم بیرون زده و روی تخمدان ها، لوله های فالوپ و دیگر نقاط تولید مثل جسم زن را می گیرد.پرورش بیش از اندازه این پوشش سبب درد شدید و گاهی ناباروری خواهد شد. کیست های شکلاتی یکی از پیامد دچار به اندومتروز هستند و اکثر با آشفتگیات شدیدتری همراه می باشند.

نشانه ها این کیست ها چیست؟

کیستهای شکلاتی امکان پذیر است سبب بروز بعضی نشانه ها اشکار در برخی از خانم ها شوند لکن، دیگر خانم ها امکان پذیر است نشانه ها ویژهی را تجربه نکنند. البته اندازه ی کیست در مقدار درد و یا شدت ان اثر ویژهی ندارد. این به دان معنی است که زنی که دارای یک کیست کوچک است امکان پذیر است نشانه ها ویژهی را تجربه کند، در حالی که شخصی با یک کیست شکلاتی بزرگ امکان پذیر است هیچ نشانهی نداشته باشد. این نوع کیست ها می توانند دارای اندازه های مختلفی از ۲ تا ۲۰ سانتی متر باشند. نشانه ها این کیست ها درست شبیه نشانه ها اندومتروز است. بعضی از این نشانه ها جملهند از:

 • پریودهای بی نظم و دردناک
 • درد لگنی که هیچ ارتباطی به سیکل قاعدگی ندارد
 • درد در زمان ارتباط جنسی
 • ناباروری در بعضی از خانم ها

اگر کیست های شکلاتی بترکند، می توانند درد شدید و ناگهانی شکمی را در بخشی از جسم که کیست در ان قرار دارد ایجاد نمایند. پارگی و ترکیدن کیست قادراست تقویت اورژانسی را برای مریض ایجاد کند. در صورتی که حس کردید کیستتان پاره شده، فورا به دکتر رجوع نمایید.

چه چیزی سبب ایجاد کیست های شکلاتی می شود؟

بحث های بیشتری در مورد چگونگی و چرایی تشکیل کیست های شکلاتی وجود دارد. یکی از دیدیه ها این است که این کیست ها از طریق چیزی به نام قاعدگی بازگشتی به وجود می ایند که امکان پذیر است یکی از پیامد دچار به اندومتروز باشد. هر ماه، به علت نوسان هورمون های استروژن و پروژسترون، پوشش رحمپرورش می کند و پس از آن بیشتر خانم های که در سن باروری قرار دارند پریود می شوند. اما تصور می شود که در خانم ها مبتلا به کیست های شکلاتی، به جای اینکه خون قاعدگی و بافت های ریخته شده از مهبل (واژن) خارج شوند، به یک یا هر دو تخمدان می چسبند و در نهایت به درون تخمدان نفوذ کرده و سبب ایجاد کیست می شوند.

پوشش این کیست ها خیلی شبیه پوشش رحم عمل می کند. این پوششپرورش می کند و سپس در جواب به زیاد شدن و کم شدن ماهانه ی هورمون های خانم هاه کنده می شود. اما به جای این که از جسم خارج شود، به درون حفره کیست می ریزد و با ایجاد التهاب عملکرد تخمدان ها را مختل می کند.

چگونه کیست شکلاتی شناسایی داده می شوند؟

دکتر شما امکان پذیر است در تقویت زیر سونوگرافی لگن را برایتان تجویز کند:

در طول آزمایش لگن ، وجود کیست را در این ناحیه شناسایی دهد

بر اساس نشانه های که دارید معتقد باشد که شما به اندومتروز مبتلا هستید

شما گرفتار نازایی غیر قابل توضیحی باشید.

سونوگرافی یک راه قطعی برای شناسایی کیست هاست. اما لزوما نمی توان به وسیله ی ان گونه کیست را شناسایی داد. برای شناسایی دقیق کیست های شکلاتی، پزشک مایع و باقی مانده ی داخل کیست را از ان خارج می کند. این کار همواره با بیوپسی سوزنی انجام می شود. در طول بیوپسی سوزنی، پزشک از سونوگرافی مصرف خواهد کرد تا بتواند سوزن را از طریق مهبل به داخل کیست موجود در تخمدان وارد کند. سپس مایع استخراج شده زیر میکروسکوپ مورد تحقیق قرار می گیرد. دکتر شما قادراست با مصرف نتایج بیوپسی سوزنی، گونه کیست را شناسایی دهد.

چگونگی معالجه کیست های شکلاتی؟

معالجه اینگونه کیست ها به چندین فاکتور ارتباط دارد:

 • سن
 • نشانه ها
 • اینکه یکی از تخمدان ها به این پیامد مبتلا شده یا هر دو کیست؟
 • اینکه می خواهید در اینده باردار شوید یا نه

اگر کیست کوچک باشد و نشانه ها ویژهی نداشته باشد، دکتر قادراست معالجه ای را که مبتنی بر مواظبت است توصیه کند. افزون بر این دکتر امکان پذیر است داروهایی را توصیه کنند که مانع از تخمک گذاری تخمدان ها شوند، نظیر قرص های کنترلی. این داروها می توانند به کنترل درد و کند شدنپرورش کیست ها یاری کنند، اما هرگز جنبه ی معالجه ای ندارند. جراحی کیست ها، که سیستکتومی تخمدان نام دارد شیوه دیگری است، که برای معالجه کیست های شکلاتی پیشنهاد می شود. این شیوه وقتی مورد مصرف قرار می گیرد که نشانه ها زیر بروز کنند:

 • درد
 • کیست های بزرگتر از ۴ سانتیمتر
 • کیست هایی که امکان پذیر است سرطانی باشند (اما تحقیق سال ۲۰۰۶ نشان داد که کمتر از ۱ درصد از این کیست ها به کیست های سرطانی تبدیل میشوند)
 • ناباروری

عمل جراحی همواره با مصرف یک لاپاروسکوپ انجام می شود. لاپاروسکوپ لوله ای نازک و بلند است که در انتهای آن یک چراغ و یک دوربین قرار دارد و دکتر با مصرف ان قادراست کیست ها را مشاهده کرده و بردارد. دکتر لاپاروسکوپ را از طریق یک برش کوچک وارد جسم می کند. همواره بر سر این که عمل جراحی سبب ضرر به جسم زن یا عدم باروری می شود یا نه بحث هایی وجود دارد. زیرا حتی اگر جراح خیلی ماهر هم باشد باز هم این امحل وجود دارد که، بافت سالم تخمدان به همراه کیست برداشته شود. این امر امکان پذیر است بر عملکرد تخمدان تأثیر منفی داشته باشد. با این حال، التهاب و محیط سمی که کیست شکلاتی ایجااد می کند امکان پذیر است نسبت به جراحی اثر زیادتری بر باروری شخص داشته باشد. درنتیجه قبل از آغاز معالجه، تمام گزینه ها و بی قراری های خود را با دکتر خود در میان بگذارید.

کیست های شکلاتی چه اثری بر روی باروری دارند؟

کیست های شکلاتی می توانند به بافت سالم تخمدان حمله کنند و به ان ضرر برسانند. این امر قادراست تهدید جدی ای برای باروری یک زن باشد. معالجه این کیست ها خیلی سخت است، و جراحی های لگنی شایعی که برای کنترل و یا برداشتن آنان مورد مصرف قرار می گیرند می توانند منجر به زخم تخمدان و کم شدن باروری شوند. در مقایسه با خانم ها سالم خانم ها دارای کیست های شکلاتی با مسائل زیر دست و پنجه نرم می کنند:

 • تخمک کمتر
 • تخمک هایی که کمتر به مرحله بلوغ می رسند
 • سطوح بالاتر هورمون برانگیختن کننده فولیکول (FSH)، که قادراست منجر به بروزمسائل زیادتر در تخمدان ها شود.
 • کیست های شکلاتی چه اثری بر روی باروری دارند؟

علی رغم ضرری که کیست های شکلاتی به تخمدان ها وارد می کنند، خیلیی از خانم های که گرفتار این کیست ها شده اند می توانند زندگی طبیعی داشته باشند. یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۵ خانم های را مورد تحقیق قرار داد که دارای سیکل قاعدگی منظمی بودند و کیست های شکلاتی تنها در یکی از تخمدان های آنان مشاهده شده بود. پژوهشگران گرفتنند که ۴۳ درصد از آنان می توانند بارداری طبیعی ای داشته باشند. افزون بر این لقاح آزمایشگاهی (IVF) یکی دیگر از گزینه هاییست که برای خانم ها مبتلا به کیست شکلاتی که مسئله باردار شدن دارند وجود دارد.